Aşk Şehri Aşıklar Şehri Paris

14 şubat Paris.
Ben tutturdum 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Paris’te olacağım diye üstelik tek başıma.. Peki neden?

Paris tarihi ve turistik açıktan oldukça yoğun ve doyurucu bir şehir görülmesi gereken en az 30 nokta var fakat tüm dünyaca bilinen bir gerçek var ki oda şu Paris romantik bir şehirdir. Eee madem öyle gidelim bakalım 14 şubatta…

Gittim mi gittim.
Tabi ki yine bana dünya kadar laf ettiler evet cesur bir hareket yaptım sebebi de şu bir ülkeyi yalnız gezebilirsiniz bu cepte tamam ama aşk şehri diye nam yapmış romantik bir şehri 14 şubat sevgililer gününde tek başına gezmek çelik gibi duygular gerektirir.

Gitme tek başına ne işin var?
Sevgilin yok
Sevgililer günü farkında mısın?
Her yerde sarılan öpüşen çiftler var.
Eyfel’in tepesinde kimi öpersen onunla evlenirsin…
Ya Paris’te tek başına ne işin var?
2 günlüğüne Paris’e mi gidilir?

Şöyle yandan bir gülüşüm var benim görüşürüz dercesine bastım gittim sabah 9 da uçuşum var 3 buçuk saat pijamalıyım ve uyku bandımla. İndim Oryl Havalimanı’na. Öncelikle şunu anlatmak istiyorum Orly Havalimanı diğer havalimanına göre uzak evet. UZAK AMA UZAY değil. İnternetteki bilgilere göre Orly’den merkeze gitmek için 2 otobüs 3 tren 5 metro lazım rica ediyorum. Yok öyle bir şey. Oryl Bus diye bir şey var sizi merkeze götürüyor ve İzmit’ten Sabiha Gökçen kadar mesafe 40 dakika ve 8 buçuk Euro.

NOT: Eğer Paris’de işleriniz hızlı olsun istiyorsanız bonjour demeyi öğrenin gülümseyin ve bonjour diyin. Bütün kapıların sonuna kadar açıldığını göreceksiniz.

Paris’e geldik şimdi ne yapacağız?
Daha öncede belirttiğim gibi lütfen gitmeden free walkıng tour rezervasyonumuzu gitmeden yapıyoruz çünkü gerçekten bir şehrin tarihi noktalarını tek başına hem gezmek hem bilmek zor bu sebeple belli başlı noktaları bu şekilde görebiliriz kalan vaktimizde ise benim gibi kayboluruz ister rota çizer devam ederiz.

Bonjour Paris…
Otele geldim şimşek gibi odama çıktım çantaları attım üstümü değiştim bir elimde sandviç bir elimde harita attım kendimi sokaklara tarihler 13 Şubat saat 14:30 gibi.
Eğer benim gibi bir ruh hastasıysanız garip riskler alabilirsiniz. Dedim ki hımm demek eyfell haritaya baktım doğru metroya size yemin ediyorum metro dışında hiç bir şey kullanmadım hiç hiç. Hatta sevgili Fransızlar yerin üstünde bir şey bırakmamışlar her şey yerin altında o kadar yerin altındaki metro diye sürekli otopark dükkan vs. gibi yerlere girip kaçarak çıktım. Paris metrosu dünyanın en
gelişmiş metrolarından bir tanesi inanılmaz büyük.

İlk hedefim EYFEL. Çok kısa bir yolculuktan sonra metrodan indim köşeyi döndüm eyfell karşından görünmeye başladı değişik bir duygu ışığa uçan ateş böceği gibi kapılıyorsun hızlı adımlarla gidiyorum.

3…2…1… Eyfel dedim kar yağmaya başladı ya Badecim nasıl şeyler yaşıyorsun o kadar heyecanlıyım ki herkes çığlık kahkaha baktım değişik bir yapı büyük heybetli ama naif bilemiyorum ama kesinlikle demir yığını değil… 50 yılın en soğuk günü….

Bu nasıl hava Allah aşkına neden… Dişlerimde kalıcı hasar oldu birbirine vurmaktan fotoğraf çekeceğim makineyi tutunamıyorum. Eyfel’i biraz izledim ve doğru karşıdaki atlıkarıncaya… Kürküm topuklu çizmelerim ve rüzgarla şarkı söyleyen saçlarım. Minicik çocuklar ve ben atlı karıncadayız ben tekim fotoğraflarımı atlıkarıncayı kullanan operatör çekti malum atlı karınca dönüyor fotolar flu çıkıyor ben 2 tur attım hava soğuk nefesimi görüyorum hoh deyince ciğerim orda kaldı öyle bir hasta olmak.

Öyle böyle sokaklar insanlar caddeler akşam ettim ertesi sabah 14 şubat sabah 9’da tura gideceğim. Neden sabah erkenden bitireyim ki günün kalan kısmında ben gezeceğim. Walking Tur ve Paris… Güzeldi

Saint Michel Fountain
Notre Dame de Paris
Tuileries Gardens
Assemblée Nationale
The Louvre
Palais Royal
View of the Grand & Petit Palais
Haussmann’s Paris
Incredible views of Eiffel Tower
Latin Quarter
Pont Neuf
Place de la Concorde
Ile-de-la-Cité
Palace of Justice
Sainte Chapelle
Musée d’Orsay
Carrousel Arch

Şeklinde bir liste vardı tur programında ama hepsini göstermiyorlar bu yüzden gitmeden ülkeye çalışın ne nerede neye benziyor bir bakın gittiklerimizi işaretliyoruz kalanlar bizde. Eğer bu tura katılmasaydım Notre Dame in sahte olduğunu bilemeyecektim defalar ayaklanma çıktığını camlarını duvarlarını kırıldığını yakıldığını bilmeyecektim. Yaklaşık 3 saat turun ardından sıra 14 şubatta Paris’le yüzleşmeye gelmişti ama önce karnımı doyurmalıyım.

Şimdi size bir restoran önereceğim;
Henry Monnier Caddesi’nde yer alan Le Petit burada Confit’de Canard yemelisiniz. Bu Paris’te oldukça meşhur ve denenmesi gereken bir yemek başka yerlerde de bulabilirsiniz belki ama ben bu arada ısrarlıyım. Güzel bir menü söyledim yanında Bordox şarabı ile…

Confit de Canard: Ördek etinden yapılır Bazı restoranlarda keçi veya domuz eti de
kullanılabiliyor o yüzden bu konuda garsona mutlaka bilgi vermelisiniz. Ördek etinin tuz ve sarımsak ile 1,5 gün boyunca marine edildikten sonra Confit (çok yavaş pişirme) metoduyla hazırlandığı yemek genellikle patates ve diğer sebzelerle servis ediliyor.

Karnım Tok Gözüm Pek

Çantamda 1 şişe şampanya yürüdüm Eyfel’le fakat bambaşka yerlerdeyim Eyfel’in
tepesini görüyorum güzel yollar caddeler geçtim sanat galerileri gördüm kiralık
Ferrari’ler parklar gençler yaşlılar… Hedefim Eyfel’in önünde şampanya patlatacağım ve bekarlara armağan edeceğim. Eyfel’e gelmek üzereyim şöyle bir baktım bütün gün öpüşen kimse görmedim ben… Kimse sarılmadı elele değil balonlar yok nasıl yaaa?

Eyfel Belediyesi Çalışıyor

Yemin ediyorum yüzyılın olayıdır bu 14.02.2018 Eyfel’de tadilat var. İş makineleri ustalar yolu kapatmışlar herkes şok çatur çutur sesler Allah’ım gözümden yaşlar geliyor nasılda romantik kepçe operatörü aşkla deliyor asfaltı forman armonik talimatlar veriyor. Madem öyle buda benden olsun dedim patlattım şampanyayı savurdum etrafa eğlendik ama tam arkamdaki parktaki büyük tabelada yazan Alkol Kullanmak Yasaktır. Yazısı minik bir kalp krizi yaşattı bana karşıdan gelen özel kuvvetleri görünce tüm şirinliğimle;
-İçmiyorum abi şişeyi açtım sadece bıraktım abi bak… iyi günler abi, deyip kaçtım oradan. Minik minik eyfelcikler aldım. Saint Germen’e gittim sen nehrinin kenarında oturdum.

Şanzelize

Mutlaka akşam gidin.
Harika bir yer değişik lüks güzel çok güzel. Meşhur Laduree Makaronları orada sizi kırımızı halı ile karşılıyorlar lütfen içeri girin 1 tanede olsa deneyin oldukça pahalı ama denemelisiniz. Bu caddede Peugeot Showroom’a mutlaka uğrayın bir araba markasının Ofroad aracı ile Home Collection için yaptıkları tuzlukları yan yana göreceksiniz.

Muhteşem parfüm ve kozmetik mağazaları aklınızı başınızdan alacak. Zaman nasıl akıp gidecek farketmeyeceksiniz. Bana sorarsanız… İşin aslı şu ki Paris belediyesini Eyfel operasyonu çok hoşuma gitti anılarım arasında çok sağlam bir yere koydum aklıma geldikçe gülüyorum romantizmi etkileyen önemli unsurlardan biride havanın soğukluğu insanlar yürüyemiyor ki nasıl el ele tutuşsun. Yine dinlemedik kimseyi yine söylenenlerden bambaşka şeyler gördük. Ne yapıyoruz yeni yerlerde görüşürüz diyoruz fakat şunları unutmayalım…

Ne Yiyelim?

Falafel
Kruvasan
Krep
Soğan Çorbası
Confit de Canard
Beef Bourguignon
Ratatouille
Cesareti olan olanlar için
Salyangoz
Kurbağa bacağı ve istiridye kesinlikle deneyin

Tatlı

Iles Flottantes
Clafoutis
Creme Brulée
Sufle

İçmeden Dönme

Bodeaux Şarabı

Dikkat Et!

Paris’te gezeceğin süre kadar satılan biletler var mesela ben 3 günlük metro biletini 27 Euroya aldım. Asla tek seferlik biletlerini atma. Eyfel’de kontrol var kaçak binenler veya bileti gösteremeyenlere 50 Euro kadar cezalar var.

Etrafa bak harıka sokak lezzetleri var. Waffle, krep tam bir nutella imparatorluğu.

Selam vermeden kimseye bir şey sorma sana cevap vermeyebilirler nezakete çok önem veriyor Fransızlar.

Haberin olsun her şey tatlı kahvaltı bile tatlı her yer tatlı…

Bir de Paris çok pahalı bir şehir. Pahalı.

Yazan: Bade Yıldız

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir