Ayaklar Fora: Sandalet ve Terlik Modası

Bu sezon her türden benzersiz ayakkabı fikirleriyle doluydu ve bu fikirlerin çoğunluğunun, fazlasıyla beğenildiğini söylemekten memnuniyet duyuyorum. Birbirinden şık, klas, dramatik yüksek topuklar, pratik düz modeller ve spor ayakkabılar ile her stil tercihini karşılamak mümkün. Bu sezonki trendler yağmurlu havalarda hem modern hem de retro tasarımlarla seçim yapabileceğiniz birçok çizme seçeneğinden, sıcak yaz günleri için hem içten hem de narin olan çeşitli sandaletleri bize sunuyor.

Kordonlu topuklular

İnce topukları, bilekten yukarı dolanan ince deri kordonlarıyla bu sezonun en zarif tercihlerinden biri oldu. Düz modellerde gladyatör tarzını yeniden dirilten bu trend model, bu yaz sıklıkla tercih edileceğe benziyor.

Ayak bileğindeki zarif kordonlar

Kordonlar bu sezon podyumların her tarafındaydı. Ancak bu tasarım, kendi kategorisini oluşturacak kadar şık ve ayırt edilen şekildeydi. Kordonlarda kullanılan halat, kurdela ve kristal taş detaylarıyla şık ve zarif bir görüntü oluşturuluyor.

Çorap ve sandalet

Her sezon en az birkaç tasarımcı, ayakkabı kurallarının en temelini kırmak için çeşitli şekillerde ayakkabı ve çorapları birleştirmeyi denerler. Düz sandaletlerden topuklu ayakkabılara, parlak neon çoraplarla stillenmiş ayakkabılar podyumlarda yine yoğun şekilde kullanıldı.Platform

Bu sezon podyumlardaki platformlar, daha geleneksel topuktan taban kısmına kadar herhangi bir eğim olmadan düz bloklu mimari platform şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu rahat ayakkabı her türlü yaz kıyafetleriyle çok kolay bir şekilde kombin edilebilir.

Kedi patisine benzeyen topuklar

Yaz 2018 ayakkabı trendlerinin en şirinlerinden biri, yavru kedi ayağına benzeyen kısa topuklu ayakkabılar oldu. Bu şirin topuklu ayakkabılar hafif bir yükseklik kazanmak için harika bir yol. Bu kısa topuklar podyumlarda süslenmiş şekilde, çoraplarla ve eğlenceli detaylarla karşımıza çıktı.

Mücevher ışıltısı

Bu sezon mücevher ışıltısını her tarz ayakkabıda görmek mümkün. Klasik kadınsı tasarımlar, sandaletler ve hatta spor ayakkabılarda bile küçük mücevher parçalarının dokunuşları vardı. Bu sezon ışıldamak en önde gelen trendlerden biri.

Daha çok parıltı

Parlamayı arttırmanın başka bir yolu da parıltılı deridir. İlkbahar 2018 ayakkabı trendleri için mükemmel bir parti ve düğün seçeneği olan bu ayakkabılarla ışığı yakalayabilirsiniz.

Punk esintisi

Bu sezon hem yüksek topuklularda hem de botlarda bazı detaylar podyumda punk esintisi yaşattı. Klasik ayakkabılarda çivi süslemeleri, botlarda metalik etkilerle punk etkisi bu yaz her yerde olacak.
Vazgeçilmez spor tutkusu

Bu sezonda da, vazgeçilmez trend spor modellerde muhteşem seçenekler var. Birbirinden tarz modellerle hem sportif hem şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Podyumlarda nefes alabilen malzemelerden yapılan, beyaz, neon, bazı modellerde dikiş ve bağcık olmayan fütüristik birbirinden şık tasarımlar ön plandaydı.

Zarif tokalar

Danteller gibi, tokalar da retro bir efekt için ya da sadece klasik bir ayakkabı tasarımı için kullanılabilecek, uzun bir geçmişi olan tasarım ögesidir. Aynı zamanda daha avangard tasarımlarda ya da yeni trend modellerde de kullanılabilir ve yaz 2018 ayakkabı trendlerinden biri olarak gardırobunuza kolayca dahil edilebilir.

Kovboy botları

Kovboy çizmeleri ilkbahar 2018 ayakkabı trendleri için harika bir seçenek oldu, çünkü her türlü hava koşulunda çok yönlü, eşsiz ve mükemmel bir kullanıma sahipti. Kovboy çizme tasarım kurallarını yakından takip eden tasarımcılar, düşük topuk ve parlak renklerde podyuma çıkardı bu modeli. Bazı tasarımcılar ise daha modern, değişik kayışlar gibi yeni detaylarla kovboy çizmelerini koleksiyonlarına dahil ettiler.

Şeffaf plastik çizme ve ayakkabılar

Plastik ve şeffaf malzemeler bu sezon moda dünyasının en önemli ilkbahar/yaz 2018 moda trendiydi, bu yüzden hem plastik hem de diğer şeffaf malzemeden ayakkabı ve botların ilkbahar 2018 ayakkabı trendlerinin bir parçası haline gelmesi sürpriz olmadı. Bu trendin dümeninde, tüm moda dergilerinin yazdığı Chanel’deki botlar vardı. Chanel’deki transparan botlar her türlü uzunlukta olmaları ve alçak topuklarıyla yağmurlu bir bahar günü için mükemmel bir seçim olacak. Tüm net şeffaf botların yanı sıra, podyumda daha standart yüksek topuklu ayakkabı ve sandaletler de vardı.

Sportif sandalet

Sportif sandaletler ilkbahar/yaz 2018 ayakkabı trendlerinden en rahat ve pratik kullanımı olan tasarımlar oldu. Sportif  tasarım ve değişik motiflerin, parlak taşların yanı sıra pratik, ayağa gerçek destek veren daha kalın tabanlı sandaletler de tasarımcılar tarafından farklı şekilde yorumlandı. Uzun süre ayaklarınızın üzerinde olacağınız günlerde, düz arazilerde bile, giyilebilecek sandaletlerle, rahat ve şık bir stil oluşturabilirsiniz.Saçaklı ayakkabılar

Saçaklar bu sezon podyumlarda yoğun şekilde kullanıldı ve ilkbahar/yaz 2018 ayakkabı trendlerinden biri olması da bizleri şaşırtmadı. Kısa topuklu renkli terlik saçak ile süslenmiş terliklerden, kedi patisi topuklu ayakkabılara kadar saçak yine her modelde salaş bir şıklık yarattı.

Yüksek dilli bağcıksız ayakkabı

Normalde ayakkabıda dil kısmı, sıklıkla bağcıklı ayakkabılar üzerinde görülüyor, ancak bu sezon bağcıksız, dilli topuklu ayakkabılar da podyumda yerini aldı. Yaldızlı, değişik aksesuarlarla süslenen bu rahat ve şık ayakkabıları bu yaz sıklıkla birçok kombinde göreceğiz.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir