Gebelikte Cinsellik

Bir bebeğinizin olacağını öğrendiğiniz an ile birlikte, hayatınızda birçok şey hem sürecin doğası gereği hem de bir kadına ait iç güdüsel nedenlerden dolayı değişmeye başlamaktadır. Ne yemeli, ne içmeli ile başlayan sorular, hangi tarafa doğru yatmalı, saç boyatılır mı, manikür yaptırsak mikrop kapar mıyız, sıcak su ile yıkanmak zararlı mı gibi onlarca, zaman ilerledikçe yüzlerce soruyu da beraberinde getirmektedir. Ve farkındaysanız bu soruların tamamı sadece sizinle yani ‘anne’ üzerinden bebeğinizin sağlığı ile ilgilidir. E bir de babalar var tatlı babalarımız. 🙂

Onlar için süreç kadınlardan çok daha farklıdır. Siz içinizde bir can büyütürken onlar sadece bu mucizevi sürece tanık olmaktadırlar. Özellikle son yıllarda evlat sahibi olan babalar oldukça anlayışlı ve yardımsever olsalar bile yine de varoluşsal kadın-erkek farkını kapatabilmeleri mümkün değil. Şimdi böyle lafı dolandırıp nereye mi gelmeye çalışıyorum? Hemen söylüyorum; hamişlikte cinselliğe!

Taaa tammm… Öncelikle çocuk sahibi olan Pepapp kızları zaten biliyordur ancak şuan hamiş olan ya da ileride olmak isteyen Pepapp kızları bilmelidir ki; insana dair her yolculuk gibi, bir kadının hamilelik süreci de parmak izi gibidir. Size ait… Size ve bebeğinize has…

Bu nedenle kız bebek olursa annenin karnı geniş olur, erkek bebek de sivri olur, yok sana hamile iken annen mide bulantısı yaşamış ise sen de yaşarsın vay efendim bebeğin saçı çıktığı için mide yanması çok olur vs vs gibi cümleler aslında çok da gerçekçi değildir. Bu hikaye tamamen sizin hikayenizdir ve size özel gelişecektir. Başkalarının tecrübeleri adı üstünde başkalarına aittir.

Peki bunca bilinmez arasında ‘hamilelikte cinsellik’ nasıl mı oluyor?

Eğer normal bir hamilelikse ve risk unsurları taşımıyor ise arzu edildiği halde sağlıklı bir şekilde gönül rahatlığı ile yaşanabilmektedir.

Bazı kadınlar hamileliğin başında cinsel isteksizlik yaşayabilirler. Bu çok normal bir histir. Kültürel eğilimlerimiz açısından annelik ve cinsellik arasında bağlantı kurulamaması nedeniyle cinsellikten bahsetmek ayıp gibi algılansa da bu süreçte sadece sizin böyle bir isteksizlik yaşadığınızı asla düşünmeyin. Çoğu kadın içinde bir canın büyüdüğünü hissetmeye başladığında (hormonların da etkisiyle) cinsellikten uzaklaşabilir. Sadece unutmamanız gereken şey bu duygunuzun da geçici olduğudur. Bahsettiğim gibi bu süreç içerisinde bir erkek sizinle aynı hormonlarla bu süreci yaşamadığı için babaların da bu dönemde her türlü değişime anlayışlı olması gerekmektedir.

Hamilelikte cinselliğin bir diğer başlığı ise, çiftlerin cinsel ilişkiye girmenin düşük riskini arttıracağına dair kaygılarından dolayı cinsel ilişkiden kaçınmalarıdır.

Halbuki gebeliğin erken dönemlerinde yaşanılan düşüklerin çoğunluğu kromozom anormallikleri veya başka problemlere bağlıdır. Sizin ne yapıp yapmadığınız ile ilgili değildir. İlerleyen gebelik döneminde ise son güne kadar (suyun gelmesi veya doğum eyleminin başlaması) cinsel ilişki yaşanabilir. Amniotik kese ve rahminizin güçlü kasları bebeğinizi koruduğundan cinsel ilişkide bulunmanız bebeğinize zarar vermemektedir. Ayrıca rahim ağzında bulunan mukus tabakası bebeğinizi enfeksiyon riskine karşı da korumaktadır.

Aslına bakarsanız eşiniz ile bu süreci de birlikte eğlenceli hale getirebilirsiniz. Hamileliğiniz nedeniyle birlikte olurken yeni pozisyonlara ihtiyacınız olacaktır ve en rahat edeceğiniz ve zevk alacağınız pozisyonu bulurken de birlikte yeni bir keşif içine girebilirsiniz.

Öz cümle ile birlikte canlarım, doktorunuzun ilettiği bir erken doğum riskiniz yok ise, çoğul gebelik yaşamıyorsanız, gebeliğiniz öncesi düşük vs yaşanmamış ya da başka bir engeliniz mevcut değil ise hamileliğiniz süresince eşinizle birlikte cinsel birlikteliğinizi gönül rahatlığı ile yaşayabilirsiniz.

Hamilelik o kadar eşsiz, tarifsiz, benzersiz bir armağan ki her anının değerini sonuna kadar bilerek geçirmenizi dilerim. ❤️

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir