AğlamaklıAğlamaklı Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Ayrılık Acısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Ayrılık amaaan ölümden yamaaan geçmiyoor zamaaan geçmiiyooor. Geçmez bilirim tatlım. Sabah daha sen kendi ismini bile hatırlayamadan onun yüzü gelir aklına, anlamsız bir yerde kokusunu burnunda hissedersin, arttırılmış gerçeklikte rüyalar görürsün el ele olduğunuz ve uyandığında yüksek bir hızla boşluğa düştüğünü hissedersin. Birlikteyken hiç fark etmediğin bir dolu detay aklına, kalbine hücum eder. Bir kaldırım taşında, bir sokak lambasında bazen bir yaz gecesinin kokusunda hep ama hep onu hatırlarsın. Beynin sanki onu hatırlama oyunu oynar sana. Onu hatırlamak için sürekli bahaneler üreten beynine karşılık, acıdan buruşmuş kalbin daha da acır. Birlikte dinlediğiniz şarkılara, izlediğiniz filmlere, yazdığınız notlara, birbirinizde kalan eşyalarınıza vs hiç değinmiyorum bile tatlım. Yakar geçer çünkü biliyorum. Bununla birlikte, bildiğim bir şey daha var. O da her şeyin, hepsinin geçtiği.

Geçmez sandığın, bitmez sandığın, dönülmez sandığın, bir daha böylesi yaşanmaz sandığın her şey ama her şey geçiyor. O esnada sen kendini biraz daha tanıyorsun biraz daha büyüyorsun ve sonra üstüne güzel, yeni duygularla ve ne istediğini daha da iyi bilerek yoluna devam ediyorsun. Unutma! Ne yaşarsan yaşa hep geçeceğini bilerek yaşa. Çünkü bil bir an gelecek, bu duyguları ben mi hissetmiştim diye kendine şaşırdığın ya da bir sabah kalkıp ilk aklına gelenin o olmadığı sabahlar yaşadığında, güneş senin için yeniden doğmuş olacak. Tamam, sesini duyabiliyorum: Eh güzel hoş da, nasıl olacak bunca şey diyorsun bana. Birebir gerçek hayattan alınıp, birçok insanda denenmiş, test edilip onaylanmış ayrılık acısı ile baş etme yollarını senin ayağına seriyorum.

Kabullenmek

Biz harika bir çifttik. En iyi arkadaşım sensin diyordu bana, daha dün özledim seni mesajı atmıştı gibi di’li ya da mış’lı geçmiş zaman sözlerini kenara bırakıyoruz. Hepsi geride kaldı. Biz şu an ile ilgileniyoruz. İnsanın kendine itiraf etmesi zor ama artık ayrıldınız. Bundan sonra ne olur bilinmez ancak bildiğimiz tek şey şu an ayrı olduğunuz. Kulağa sert bir şekilde tınlasa da, aslında seni bütün yüklerinden sıyıracak ilk eylem bu. ‘Biz ayrıldık’ cümlesini kendine söyleyip, bunu kabullenmek.

En iyi ilaç zaman

Ayrılık sonrası bazı günler daha sakin geçerken bazı günler kendinizi nefes alamıyor gibi hissedebilirsin. Bu gibi durumlarda kendini devamlı ‘zamanla geçecek’ diye telkin etmelisin. Çünkü gerçekten yaşanılan ilişkiye göre belli bir süre sonra, o yoğun duyguların etkisi azalmaktadır. Sen farkında olmasan da aslında o acıyı çektiğin her saniye, seni özgürlüğüne daha da yaklaştırmaktadır.

Kendine karşı anlayışlı ol

Bir sabah kalkıp ondan nefret edip, bir sabah ona aşık olduğunu düşünebilir; başka bir sabah ise özlemden nefes alamadığını hissedebilirsin. Hepsi doğal, hepsi size dair duygulardır. Kendini suçlama, kendini yargılama sadece kendine şefkat göstermeyi unutma. Biliyorsun hızını almadan yara iyileşmez. Sen zaten bu duygularını doğal karşıladığında, kendiliğinden dengeli duygulara geçeceksin.

Kendini dinle

Dengeni kaybetmemeye çalış. Ayrılık acısını kendini tanıma, anlama ve olması gereken sen olmak için bir basamak olarak gör. Duygularını yaz, bu çok iyi gelecektir. Bununla birlikte kendini dinlemek, belki ufak tatil kaçamakları sana iyi gelecektir.

Sana iyi gelen arkadaşlarınla birlikte ol

Kendi içinde bir dolu duygu hissederken; bazen sevgi dolu bir sarılma, bir seni anlıyorum bakışı ,tüm acını 5 dakika bile olsa unutturacak neşeli eğlenceli arkadaşlarınla birlikte olmak hem sana yalnız olmadığını hatırlatacak hem de kafanın dağılmasını sağlayacaktır. İyi dost bu gibi zamanlarda ilaç gibi gelmektedir.

Eve sıkışıp kalma

Hareket et, yürü, spor yap. Muhakkak beynine giden oksijeni artıracak ve mutluluk hormonu salgılatacak spor aktiviteleri içerisinde yer al. Hem fiziken hem ruhen sana çok iyi gelecektir, hem de ssenin için temiz bir sosyalleşme şekli olacaktır.

Sosyal medya hesaplarından uzak durmak

Kendi içinde var olan bu duygularla mücadele ederken bir saniye öncesini bilmediğin bir resim görüp dağılmak kendine haksızlık olur. Hepimiz sosyal medyanın ne kadar yanıltıcı olduğunu biliyoruz. Kendini manipüle etmemek için, asla o ya da arkadaşlarının sosyal medya hesaplarını kontrol etme. Mümkünse bir süre sosyal medya orucu yapabilirsin.

Müzik dinlememek

Mutlu iken bir tane şarkı bulamazsın ama ayrılınca tüm şarkılar sana yazılmış gibi gelir. Bu nedenle özellikle Türkçe müzik dinlemeye bir süre ara vermelisin. Alman rapi falan hiç fena gitmiyor bu gibi zamanlarda.

Hediyelerini ve eşyalarını göz önünden kaldırmak

Belki ilk etapta zor. Ancak yavaş yavaş ona dair ne eşya hediye var ise gözünün önünden kaldırmalısın. Onu hatırlayacak şeyler ile kendini üzmen, kendine yaptığın en büyük haksızlık olur.

Tüm iletişiminizi kesmek/cool olmak

Sen evinde acılardan yerlerde sürünsen bile ne ortak bir arkadaşınızdan ne de herhangi bir mecradan asla bunu bilmemelidir. Artık siz ayrıldınız ve o senden haber alma hakkını kaybetti. Bu nedenle ayrılık sonrası ne çok iyiyim mesajları ne de öldüm bittim haberleri ona gitmemeli. Gizem her zaman ilgi çekicidir unutma, ek olarak o kadar acına rağmen bunu başarabildiğini görünce kendine güvenin artacaktır ve kendini daha iyi hissedeceğin için ayrılık acısı ile baş etmen daha da kolaylaşacaktır. Bana güven.

Bunların hepsi geçip, yeniden aşık olduğunda beni hatırla. ❤️

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments