Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiriyoruz

Kış mevsiminin kendini daha çok hissettirdiği, havaların iyice soğuduğu bu günlerde bağışıklık sistemi ile ilgili bildiklerimizi tekrar gözden geçirip sizlerle paylaşalım istedim.

“Bağışıklık sistemi”, “grip” veya “soğuk algınlığı” denilince aklımıza ilk olarak C vitamini geliyor. C vitamini akyuvar üretimini artırır ve virüslerin hücre çeperinden girişini engeller. Acerola gibi doğal kaynaklı veya Ester formdaki C vitaminleri diğer formlara göre daha etkilidir.

Ekinezya bitkisi ise bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin üretimini ve fonksiyonlarını artırır.

Sarımsak ekstresi eczanelerimizde “garlic” ismiyle bulunur. İçerdiği sülfür bileşikleri sayesinde önemli bir bağışıklık desteğidir. Aynı zamanda kuvvetli bir antioksidan ve kalp koruyucudur.

Omega 3 yağ asitleri sadece beyin sağlığı, kardiyovasküler sistem desteği değil aynı zamanda bağışıklık sistemine de destek bir takviyedir.

Yaklaşık son 5 yıla kadar daha çok kemik sağlığı üzerine olumlu etkileri ile bilinen D vitaminin ise, son yıllarda yapılan araştırmalarda vücutta yetersiz bulunmasının insanların üst solunum yolu hastalıklarına daha kolay yakalanmasını tetiklediğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu yazdıklarım dışında Beta- Karotenler, Probiyotikler, Arı Sütü, Çinko, Selenyum ve Kara Mürver Çiçeği de bağışıklığı korumakta etkili takviyelerdir.

Şüphesiz ki iyi ve güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı yaşam alışkanlıkları, pozitif davranış modeli, moral motivasyonu sağlama ve duygusal gerilimlerle birlikte stresle doğru baş etme ve doğru besin takviyelerini alıyor olmak gerekmektedir.

Özellikle, sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden dolayı yanlış bir seçim yapmamak, doğru olan takviyeyi kullanmak için lütfen doktor ve eczacınıza danışın.

Ecz. Neylan Zırhlıoğlu

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments