Sonbahar Depresyonu Gerçekmiş: 5 Maddede Sonbahar Kaygısı ve Nedenleri

vu7ktl - Sonbahar Depresyonu Gerçekmiş: 5 Maddede Sonbahar Kaygısı ve Nedenleri

Sonbaharı sevseniz de sevmeseniz de bu mevsim, birçok yeniliği ve dolayısıyla stresi beraberinde getirir. Her şeyden önce sonbahar depresyonu diye bir gerçek vardır. Sonbahara özgü bu duygu durumsal bozukluk çok uzun yıllardır yaşanıyor. Neyse ki, yaşadığımız bu depresyon vari durumun sebeplerini bilmek bile üzerimizdeki stresi azaltmamıza yardımcı oluyor.

“Sonbahar birçok yeni şeyle dolu: yeni programlar, yeni işler, yeni ödevler… Tüm bunları işlemeye çalışırken yaşanılan kalp çarpıntılarına şaşmamalı.” – Therese Borchard


1) Kısalan Günler

3v501h - Sonbahar Depresyonu Gerçekmiş: 5 Maddede Sonbahar Kaygısı ve Nedenleri
Sonbahar ve kış aylarında çoğumuzun kaygı sorunları ve depresyon ile baş etmesinin en önemli sebeplerinden biri gün ışığına daha az maruz kalmak. Günler kısaldıkça birçoğumuz dışarıda daha az zaman geçiriyor ve güneş ışığından yeterince faydalanamıyoruz. Bu da vücudumuzda D vitamini eksikliğine yol açıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda D vitamini eksikliğinin anksiyete ve depresyona yol açtığı bulundu. Neyse ki, D vitamini takviyesi almak bu konu ile mücadele etmemizi kolaylaştırabiliyor.

2) Tatil sonrası okula/işe dönüş

rfa24c - Sonbahar Depresyonu Gerçekmiş: 5 Maddede Sonbahar Kaygısı ve Nedenleri
Başlayan okul dönemi birçok kişide sonbahar kaygısına yol açıyor. Okula dönmek sizi mutlu ediyor olsa bile okulun zaman zaman çok stres yarattığı bir gerçek. Ayrıca, rahatlatıcı bir yaz döneminin üstüne sonbahar koşuşturmasına dönmek çok da kolay bir şey değil. Değişen hava, kısalan günler, alınan yeni dersler… Aniden gelen bir sürü değişiklik çoğu kişi için uğraşılması zor şeyler.

3) Mevsimsel alerjiler

fyn51i - Sonbahar Depresyonu Gerçekmiş: 5 Maddede Sonbahar Kaygısı ve Nedenleri
2009 yılında yapılan bir araştırma enfeksiyon ile savaşan birinin yaşadıklarının o kişinin depresif ya da manik olduğu zamanlarda yaşadığı şeyler ile çok benzer olduğunu gösterdi. Ayrıca, polenin çok ve az olduğu mevsimsel değişimlerin yüksek anksiyete ve depresyon ile oldukça bağlantılı olduğu bulundu. Yani, sonbaharda hem alerjik hem de kaygısal problemler yaşıyorsanız, alerjilerinizi tedavi ettirmek size mental açıdan da yardımcı olacaktır.

4) Daha az spor yapmak

ikn53v - Sonbahar Depresyonu Gerçekmiş: 5 Maddede Sonbahar Kaygısı ve Nedenleri
Bir egzersiz programına başlamak ve bağlı kalmak zor olabilir. Ancak, egzersiz yapmak kaygı sorunları yaşayan biri için kesinlikle gereklidir. Ne yazık ki, sonbaharda egzersiz yapmak diğer mevsimlerdekine göre daha zordur. Açık havada spor yapmayı tercih edenlerdenseniz günlerin azalması ve soğuyan havalar dışarı çıkmanıza engel olabilir. Spor salonlarını sevenler için ise, gelen yeni sorumluluklar programınızı dolduracağından vakit ayırma sorunları ortaya çıkabilir. Sonbahar kaygısından muzdarip olanlar ne olursa olsun biraz zaman ayırıp egzersizlerini aksatmamalı, zira vücudunuzun o endorfinlere her zamankinden daha çok ihtiyacı var.

5) Artan sorumluluklar

klafua - Sonbahar Depresyonu Gerçekmiş: 5 Maddede Sonbahar Kaygısı ve Nedenleri
Yeni şeyler denemek beynimiz için oldukça faydalı. Aktif bir sosyal yaşam kaygılı insanlar için harikalar yaratabilir. Kaygı sorunları yaşayan birinin ihtiyacı olan son şey oldukça dolu bir programla uğraşmaktır. Bu, zorlayıcı olabilir çünkü birçok kişi sonbahar döneminde ‘üretken’ bir moda girer. Eğer sonbahar kaygısı yaşıyorsanız, yeni bir kitap kulübüne, yemek dersine ya da gönüllü etkinliklere kaydolun. Kendiniz için yeterli vakit ayırmayı ihmal etmeyin.
Kaynak: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir