Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkileyen 10 Beslenme Şekli

Bu günlerde ana konumuz sağlığımız. Çünkü bütün dünyayı kasıp kavuran bir salgının ortasındayız. Mümkün olduğunca evden çıkmamak, ellerimizi sık sık su ve sabunla yıkamak, bağışıklık sistemimizi korumak; işte Covid-19’a karşı alabileceğimiz kişisel önlemler bunlar. Sağlıklı olmak, özellikle bağışıklık sistemimize etki eden bu virüse karşı korunaklı olmak anlamına geliyor. Sağlıklı olmanın yolu da bağışıklık sistemimizi korumakttan yani doğru beslenmekten geçiyor. Bu durumda nasıl beslenmemiz gerektiği kadar nasıl beslenmememiz gerektiği de büyük önem taşıyor. Yani öyle sağlıksız ve de gereksiz besinler var ki bunlar virüslere karşı gardımızı düşürüyor. İşte şimdi güçlü bir bağışıklık sistemi için hangi beslenme şekillerinden uzak durman gerektiğinden bahsedeceğim. Evdesin ve sıkılıyorsun diye en temel önlemi yani sağlıklı beslenmeyi es geçme.

1- Öncelikle beslenme düzeninden bahsedelim. Kahvaltıyı atlamak, sık ve az yememek bağışıklık sistemi için hiç iyi değil.

2- Bağışıklık sistemini gerçekten desteklemeyen bir şey varsa o da tek tip beslenmek, öğünlerinde sadece belli bir besin grubuna yer vermek.

3- Günde 1 bardak suyun yeteceğini düşünmek mi? Yetmez! Her gün en az 2 litre su içmeli, oksijene ve minerale doymalısın.

4- Mütemadiyen kalitesiz karbonhidratlarla beslenmek de olumsuz bir alışkanlık. Mesela beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz pirinç gibi.

5- Paketli gıdalar, hamur işleri gibi besinlerin hem posaları yoktur hem de basit karbonhidrat içerikleri yüksektir. Bu da kan şekeri dengesini bozar.

6- Sürekli beyaz ekmek yiyerek tok kalmaz, aksine hemen acıkırsın. Öğünlerinde ekmek olsun ama tam tahıllı versiyonları olsun.

7- Yetersiz protein tüketmek bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu yüzden bol bol süt ve süt ürünleri, mercimek, soya tüketmelisin.

8- Çok yağlı besinler damarları tıkar, bu da bağışıklık sisteminin performansını azaltır. Kızartmalarla arana mesafe koysan yeridir.

9- Rafine şeker tüketmekten de kaçınmalısın. Çünkü rafine yani toz şekerin vücuda hiçbir faydası yok.

10- Vitaminlere hayatında yer vermemek büyük bir hata olur. Özellikle D vitamini bağışıklık sistemi için çok gerekli.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir