Bahar Aylarında Cilt Bakım Önerileri

Mevsim geçişlerinde hava değişimi etkileri daha çok hissediliyor. Bu dönemde bütün bünyemiz etkileniyor ama en büyük zararı da cildimiz görüyor. Dolayısıyla, cildinizi korumak daha da önemli oluyor. Bu yüzden sizin için bazı cilt bakım önerileri hazırladım.

Su İçin

Bunu hemen her zaman söylüyoruz; su, yaşamın kaynağı. Cildinizin nem dengesini korumak için de suyun çok önemli bir yeri var. Özellikle ileriki yaşlarda vücudumuzdaki su miktarı azaldığı için ciltte kırışma ve sarkmalar daha çok görülüyor.

Dermokozmetikten Faydalanın

Kozmetik ürünlerden farklı olarak derinin iyileşmesini biyolojik olarak sağlayan dermokozmetik ürünler cildin daha alt tabakalarına da erişebiliyorlar. Vitamin A, vitamin C, koenzim Q gibi cildiniz için faydalı olabilecek doğal takviyeleri dermokozmetik ürünlerden alarak cildinizi koruyabilirsiniz.

Cildinizi Temizleyin

Duş almak büyük oranda hijyen sağlasa da her zaman yeterli olmayabilir. Cildimizdeki gözeneklerin içine işleyen kirlerin siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebebiyet vermemesi için cilt tipine uygun bir tonik ile temizlenmesi daha iyi sonuçlar verir.

Peeling Yapın

İyi bir cilt bakımının olmazsa olmazları arasında da peeling yer alır. Cildinizin ölü hücrelerden arınması ve tekrar canlanması için peeling yapmanız gerekiyor. Tıpkı cilt temizleme ürünlerinde olduğu gibi peeling için de cildinize uygun bir ürün seçerek cildinizi bahar için canlı ve berrak bir hale getirebilirsiniz.

Cilt Masajını İhmal Etmeyin

Masaj yapmak kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bu sebeple, cildinize uygun olan bir nemlendirici ile birlikte cildinize masaj yapmak cildinizin çok daha pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlar. Her sabah cildinize masaj yapmak baharda cilt kuruluğu oluşumunun da önüne geçmenizi sağlar.

Güneş Kremi Kullanın

Genel kanının aksine güneş kremi yalnızca plajlarda güneşlenmek için kullanılmaz. Özellikle dışarıda fazla vakit geçiriyorsanız, güneşte çok duruyorsanız güneş kremi kullanarak cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumanız gerekiyor. Bu yüzden bahar ayında cilt bakımı yapacak olanların 30 ila 50 faktör arasında bir güneş kremi de bulundurmaları gerekiyor.

Ecz. Neylan Zırhlıoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir