Okula Dönüşün Verdiği Acıyı Hafifletmenin 5 Yolu

Okula dönüş, birçok öğrenci için acı ve ızdırap dolu bir geçiş dönemidir. En azından benim çevremde bu dönemde hüzün dolan birçok arkadaşım vardı fakat benim için bu dönem oldukça sorunsuz geçiyordu. İlkokuldan, üniversite mezuniyetime kadar her okul dönemine farklı heyecanlar besleyerek başlıyordum ve kendimi bu şekilde motive ederek geçiş sürecinin acısını elimden geldiğince azaltmaya çalışıyordum.
Şimdi sana kendi uyguladığım bazı yöntemlerden bahsedeceğim. Bilimsel ve kanıtlanmış metodlar değil bunlar maalesef. Kendi üzerimde denediğim ve arkadaşlarıma tavsiye ettiğim birkaç yöntemden bahsediyoruz.

1) Uyku Düzeni

udanl7 - Okula Dönüşün Verdiği Acıyı Hafifletmenin 5 Yolu
Uyku düzenini okul açıldığında değil, bir iki hafta önceden düzene koymaya başla. Uykuyu seven birisi olarak, özellikle ortaokul ve lise dönemlerimde ilk haftalar acı veriyordu. Düzene girmeye çalışırken daha da düzenimi bozup okulda uykusuz kaldığım zamanlar oldu. O yüzden şunu anladım, düzene girmeye ne kadar erkenden başlarsam düzenim o kadar sağlam oluyor. Okullar açılmadan bir iki hafta önce daha erken yatıp daha erken kalkmaya başlayarak kendimi okul dönemine hazırlıyordum.

2) Yemek Alışkanlıkları

gglclj - Okula Dönüşün Verdiği Acıyı Hafifletmenin 5 Yolu
Tatillerde genelde öğle saatlerine kadar uyuyup bir kahvaltı ile günü geçirip akşam yemeğine kadar arada pek bir şey yemiyordum. Okul döneminde hem erken kalktığım için hem de bütün gün aktif olduğum için vücudumun enerjiye ihtiyacı tatile göre daha fazla oluyor doğal olarak. Bu yüzden daha iyi bir beslenme düzenine geçmek, okuldaki verimliliğimi arttırırken enerji seviyemi de yüksekte tutarak gün ortasında uyuklamamı engelliyordu.

3) Arkadaşlara Kavuşma Sevinci

jl40cp - Okula Dönüşün Verdiği Acıyı Hafifletmenin 5 Yolu
Üniversiteyi şehir dışında okuyan bir öğrenci olarak ailemin yanına gittiğimde, sene boyunca zaman geçirdiğim arkadaşlarımla görüşme imkanım kalmıyordu. Farklı şehirlerde yaşayan kişilerden oluşan bir arkadaş grubumuz olduğu için de, “Hadi buluşalım” dediğimizde buluşmamız kolay olmuyordu. Bu yüzden, okulların açılması, arkadaşlarımla birlikte vakit geçirebileceğim anlamına geliyordu benim için.

4) Rutine/Düzene Dönme

8tnjbi - Okula Dönüşün Verdiği Acıyı Hafifletmenin 5 Yolu
Bazılarımız için, rutin huzur verir. Kimileri için sıkıcı ve kötü bir anlamı olsa da rutin ve düzen, insanın kendisini rahat hissetmesini sağlar. Kendini boğacak kadar tekdüzelikten bahsetmiyorum tabii ki ama belirli bir düzeninin olması, seni güvende hissettiren bir şey bana göre. Okul döneminde, ders saatlerimin belli olması, kaçta okuldan çıkıp arkadaşlarımla takılacağımı bilmek bana mutluluk veriyordu. Genel olarak rutindeki en sevdiğin anı iple çektiğin için belki de rutin dediğimiz şey keyif veriyordu. O mutluluk veren anın geleceğini biliyor olmak rutini çekici kılan şey çok büyük ihtimalle.

5) Okul Etkinlikleriyle Kucaklaşma

4sznrn - Okula Dönüşün Verdiği Acıyı Hafifletmenin 5 Yolu
Son dönemlerde üniversitelerin artan sayıda “Back to School” festivalleri, etkinlikler yapmaları; öğrencilerin okula alışma süreçlerini kolaylaştırmak için güzel düşünülmüş organizasyonlar. Kulüp aktiviteleri, sinema geceleri, söyleşiler derken okul aslında öğrenme merkezi olmasının yanı sıra bir eğlence merkezi de.

Tüm bu sebeplerden dolayı, okulların başlaması beni hiçbir zaman üzmedi ve acı vermedi. Okulda geçirdiğim ve geçireceğim eğlenceli dolu hatıralara yenilerini eklemek üzere yeni dönemi her zaman iple çektim ve bundan hiç pişman olmadım. Okumayı, araştırmayı ve bu eğlenceli günleri yeniden yaşamayı özlediğim için çalışma hayatımın yanında, yüksek lisans yapmaya başlama kararı bile aldım! Okula dönüşün, benim için ne kadar kolay ve zevkli bir dönem olduğunun en büyük kanıtlarından birisi de belki bu kararım. 1f60a - Okula Dönüşün Verdiği Acıyı Hafifletmenin 5 Yolu
Kaynak:Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir