Neden Baharda Aşık Oluruz?

Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde daha kolay aşık oluyoruz. İlkbaharın gelişiyle doğa canlanırken, aşık olma duygusu da insanların içinde yeniden yeşeriyor. Sonbaharın hüznünü geride bırakıp, baharın gelişiyle birlikte aşık olma arzumuz da artıyor ve daha kolay aşık oluyoruz. Peki neden?

Serotonin püskürmesiiii!

Biyoritmimiz güneş ışığına duyarlıdır. İlkbaharla beraber daha fazla güneş ışığı alırız ve hormonlarımızda da değişimler meydana gelir. Mutluluk veren hormon serotonin yükselişe geçer. Bu sayede yaşamımızın olumlu yönlerine odaklanarak geleceğimize ait umut hissetmemiz kolaylaşır.

Luteinizan hormonu bebeğim!

Öncelikle  bahar gelince iştahlarımızda bir azalma gerçekleşir ki bunu hiiiiiç,  “Yaza hazırlanıyorum vücut bir şekle girsin” sözleriyle açıklama! Maksat plajda vücudumuz düzgün görünsün falan sanıyorsun değil mi? Haydi oradan! Seni hemen bilgilendireyim canım; bahar geldiği anda vücudumuz kendini  kapatır. Hayatta kalmak ve üremek üzere iki farklı modda çalışan vücut sistemlerimiz, bahar gelince tabiattaki pek çok hayvan gibi (bakınız: kediler) üremeyi seçer. Üremeyi artıran, Luteinizan Hormonu (LH) Mayıs sonu Haziran başı arasında diğer aylara göre yüzde 20 artar; bu da erkekte testosteronu yani erkeklik hormonunu artırır, kadında ise yumurtlamayı tetikler.

Kokuların büyüsü…

Herkes kokuların karşı cinsle ilişki kurmakta ne kadar önemli olduğunu bilir. Feromon denilen ve mesaj taşıyan kokular, terle birlikte salınan vücut kokuları, baharla artan hava sıcaklığı nedeni ile daha fazla salınmaya başlar. İnsanların koku alma yeteneği güveler kadar kuvvetli olmasa bile burunlarının dibine geleni de kaçırmıyor. Kim bilir, belki de vücut kokuları baharda aşık olmanın başlıca sebepleri arasında.

Sevgili aklım biraz köşede durur musun? 🙂

Açıkçası pek çok araştırmacıya göre aşk dahil tüm duygular beyinde üretilir ve beyinde bitirilir. Fakat bahar ve devamındaki yaz aylarında, vücudun adeta hormonların tarafından işgal edilir.

Karanlık ayların gidişi…

Sonbahar ve kış aylarının insan üzerinde bir depresyon etkisi vardır. Çoğumuz bu etkinin altında eziliriz. Oysa bahar öyle mi?! Tam bir sevmek zamanı!

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir