Battaniye Out, Egzersiz In!

Biliyorum çıkmak istemiyorsun. Evet, çok iyi anlıyorum seni. Orası sıcak, eh tabii ki çok da rahat. İnan benim de hiç halim yok Pepapp kızı. Regl dönemlerinde hissetiklerin tam olarak böyle ve ben seni anlıyorum ama senin iyiliğini düşünmek zorundayım. O yüzden azıcık hareket etsek, ufak ufak egzersizler yapsak olmaz mı tatlım? Gerçekten daha güzel geçecek regl dönemin, hem de daha az ağrılı…

Womens Health Türkiye’nin web sayfasında yayınlanan “Adet Döneminde Egzersiz Yapmanın Faydaları” isimli yazıda; “İsveç’te bulunan Umeå Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, bu önemli zaman diliminde egzersiz yapmak daha fazla kuvvet kazanmanı sağlıyor. Ayrıca kas kütlesi de bu aralıkta daha fazla artıyor” (Türkoğlu, Ağustos 2017) cümlesi geçiyor ve bu cümle de bize ilham veriyor. Biliyorum regl döneminde spor yapmak için hiç hevesin olmuyor ancak bu dönemde spor yaparak hem kendini daha iyi hissedebilir hem de kramplarında ve ağrılarında azalmalar sağlayabilirsin.

Regl döneminde seni çok yormayacak, ağırlık kaldırmayacağın, orta tempolu rahatlatıcı egzersizler yapabilirsin. Bunların başında yoga geliyor. Yoga kan dolaşımını hızlandırıp, seni sakinleştirecek ve stresini azaltacaktır. Ayrıca havalar böyle güzelleşmişken açık havada yapacağın kısa süreli yürüyüşler de ağrılarını azaltacak ve seni rahatlatacaktır. Aerobik ve pilates de aynı yoga gibi seni sakinleştirip rahatlatacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabii bu egzersizlerin hiçbirinde kendini çok zorlamaya çalışma, hafif tempoda yapman yeterli gelecektir. Bunların yanı sıra dans etmek ve bisiklete binmek de sende sakinleştirici ve ağrı kesici etki yaratacaktır. Eğer bu egzersizler şu an sana zor geliyorsa, regl döneminde spor serüvenine yerde uzanarak dinlenme ve de nefes egzersizleri ile başlayabilirsin.

Yani anlayacağın hayatının her döneminde sağlıklı olmana yardım ettiği gibi regl döneminde de senin dostun spor. Ama unutmamalısın ki bu egzersizlerin hiçbiri sırasında bedenini zorlayacak hareketler yapmamalısın, ağır egzersizlerden ve de ağır kaldırmaktan kaçınmalısın. Ayrıca regl döneminde aşırı egzersiz yapmak da regl düzeninin bozulmasına sebep olabilir, her şey dozunda güzel. ?

Ve son olarak kendimizi hep sıcak tutalım ki daha sancısız geçsin şu günler. O yüzden egzersizlerinden sonra ılık bir duş almayı unutma. Bu seni rahatlatacaktır. Sen kendine iyi bak ki ben de iyi olayım. <3

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir