Bayram Sonrası Yeşil Süt Dengelemesi

Bayram tatilinde ipin ucunu kaçırdıysan veya kilo vermen durduysa dengeleme yapma vaktin gelmiş demektir! Canın ne istediyse yedin içtin, pişman olmak yerine önüne bak şimdi. Battı balık yan gider algını sil ve zararın neresinden dönülse kardır felsefesini rehberin yap!

Eğer ki aylarca hatta belki yıllarca herhangi bir gıda için kendine yasak koyduysan, yasağını kaldırdığın an o gıdayı çılgınlarca tüketme eğilimine geçebilirsin ve bu çok normal! Yasak olmadan, bilinçli bir şekilde ve porsiyon kontrolünü kaçırmadan tüketmek senin elinde.

Sabah kalkınca önce güzelce bir kahvaltı yap. Yumurtalı, peynirli, bol çiğ sebzeli, esmer ekmekli ve şarküteri olmadan.

Aradan 2-2,5 saat geçtikten sonra 1 porsiyon meyveni mutlaka tüket çünkü öğle yemeğinde sadece yeşil süt var ?

Öğle yemeği olarak yeşil sütünü bir güzel iç. (Yeşil süt tarifini yazının sonunda göreceksin.)

Akşam yemeğine 2-3 saat varsa arada tekrar meyve yemene gerek yok ama uzun saatler aç kalacaksan 1 porsiyon daha meyve tüket derim ben, yoksa akşama aç kurt gibi hisseder ve masada ne varsa silip süpürürsün.

Akşam yemeğinde mutlaka kırmızı et, tavuk veya balık gibi güçlü bir protein kaynağın olsun. Vejetaryensen veya etle aran yoksa salatana peynir eklemen de protein ihtiyacını karşılamana yardımcı olur. Ekmekten korkma! En az korkulacak karbonhidrat kaynaklarından biridir ekmek ve vücudunun karbonhidrata da ihtiyacı var. Yanına küçük 1 kase yoğurt ve yağsız salata al. Ekmeklerin esmer olması seni tok tutmaya yardımcı olacak, beyazı tavsiye etmem. İşte bu kadar!

Yeşil Süt Tarifi:

1 su bardağı yarım yağlı süt

1 avuç maydanoz

3-4 yaprak roka

2 adet ceviz içi

Yeşilliklerini güzelce yıkadıktan sonra tüm malzemeleri robottan geçir ve yeşil sütün hazır olsun. Afiyet sağlık olsun!

ÖNEMLİ: Diyabetliler, ani kan şekeri dengesizlikleri yaşayan bireyler, böbrek hastaları, gebeler ve emzirenler için kesinlikle uygun değildir.

Sağlıklı bireyler için de 2 günden fazla uygulanmamalıdır!

Yazan: Stj. Dyt. Burcu Akgül

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments