Beyaz Etin Sağlığa 13 Faydası

Tavuk, hindi ve balık tüketmek dengeli beslenmede çok önemli. Çünkü bu sayede protein ve vitamin bakımından zengin, doyurucu ve lezzetli öğünlerle beslenmiş oluyoruz. Kaliteli protein, düşük yağ, sindirimi kolay beslenme deyince akla hep beyaz et geliyor. Hem beyaz et, kalp ve damar sağlığı açısından kırmızı ete göre çok daha yararlı ve kırmızı etten çok daha ucuz. Bu yüzden öğünlerimizde beyaz eti eksik etmememiz gerekiyor. Tabii ki taze ve organik olmaları ve iyi pişirilmeleri şartıyla. (Balık seçiminde, cıva içermemesi de önemli.) İşte yemeklerimizde beyaz eti tercih etmemiz için 13 geçerli sebep:

1- Beyaz et tüketerek günlük besin ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Çünkü içeriğinde ihtiyacımız olan protein, vitamin, yağ ve enerji mevcut.

2- Beyaz etin çiğnenmesi kolay olduğu için hazmı da kolaydır. Ağırlık ve şişkinlik yapmaz.

3- Tavuk ve hindi aminoasit açısından zengindir. Bu da hücrelerin onarılmasını ve büyümesini sağlar. Saçların ve bağışıklık sisteminin sağlamlığı açısından da gerekli.

4- Beyaz et yağ oranı düşük olduğu için (özellikle tavuk ve hindi) tam bir diyet besinidir. Derisiyle yememek şartıyla tabii.

5- Zengin içeriği sayesinde beyaz et çocukların beslenmesinde de çok önemli. Üstelik farklı pişirme seçenekleriyle çocuklar için keyifli bir öğün haline getirilebilir.

6- Balık bir Omega-3 yağ asidi deposudur. Bu maddeyi vücudumuz üretmediği için besinlerden almalıyız. Omega-3 yağ asidi kolesterolü düşürür, damar sağlığını korur, sinir sistemini destekler.

7- Tavuk ve hindide selenyum bolca bulunur. Selenyum vücudu yenileyen bir maddedir. Hücre hasarlarını onarır, kanser oluşumunu engeller.

8- Beyaz etteki B vitaminleri sayesinde kas ve sinir dokuları maksimum seviyede çalışır. Ayrıca B 12 vitamini kan yaptığı için dolaşım sistemi açısından da önemli.

9- Göğüs eti kan şekerini düzenler ve dengeler. Haşlanmış olması tok tutması açısından tercih edilebilir.

10- Sağlam kemikler için beyaz etin faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum, D vitamini, B 12 vitamini, demir ve Omega-3 kaynağı olduğu için kemik gelişimi ve güçlenmesinde çok önemli.

11- Balık başlı başına Alzheimer hastalığının önüne geçer. İçeriğinde zeka gelişimini ve hafızayı destekleyici maddeler vardır.

12- Beyaz et yoğun miktarda demir minerali içerir. Üstelik bu demir vücut tarafından direkt emilir. Demir minerali kan yapar ve hastalıklardan korur.

13- Balık içeriğindeki fosfor sayesinde göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Gözlerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir