Beyin Yakan 10 Matrix Repliği

The Matrix 90’lı yılların sonuna damgasını vurdu. Wachowski Kardeşler imzalı bu başyapıt, hayatı ve gerçekliği sorgulamak adına büyük sorular sordu ve bir felsefe oluşturdu. Devam filmlerinde de bu iddialı atmosfer devam etti. Matrix’te aslında ne denmek istendiği hala konuşuluyor. Sen olsaydın hangi hapı seçerdin sorusu hala soruluyor. Aslında kaşık yok repliği hala söyleniyor. Neo rolünde Keanu Reeves, Trinity rolünde Carrie-Anne Moss, Morpheus rolünde de Laurence Fishburne’ün devleştiği filmin 4.sü aynı ekiple ( Laurence Fishburne hariç) çekim aşamasında. 2021’de The Matrix 4 ile zihnimizi çalıştırmaya ve yeni sorulara yeni cevaplar bulmaya devam edeceğiz. İstersen şimdi Matrix’ten bizi düşüncelere sevk eden repliklere bir bakalım.

“Yolu bilmekle yolda gitmek arasında fark vardır.”

“Cehalet erdemdir.”

“Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Ya hiç uyanmasaydın, rüya olduğunu nasıl anlayacaktın?”

“Kaşığı eğmeği deneme. Bu imkansızdır. Bunun yerine sadece gerçeği anlamaya çalış.”

“Şunu anlamalısın: Bu insanların çoğu serbest bırakılmaya hazır değil. Ve büyük bir kısmı sisteme o kadar bağımlı hale gelmişler ki onu korumak için savaşabilirler.”

“Bu açıklanamaz ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi. Seni deli eder.”

“Umut, insanın vazgeçemediği illüzyon.”

“Birini gerçekten tanımak için onunla savaşmalısın.”

“İnsan tepkileri içinde en belirgini gerçeği reddetmektir.”

“Anlamadığımız seçimlerin ötesini göremeyiz.”

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir