Bilim, Evli Olduğunuz Kişinin Başarınızla Doğrudan İlişkili Olabileceğini Söylüyor

Farkında olsanız da olmasanız da, yaşamdaki başarınız ve bakış açınız çevrenizdeki insanlara da bağlı olabilir.

Ancak bilim bunu bir adım daha ileri taşıyor ve başarınızın, kiminle evlendiğinizle ilgili olabileceğini söylüyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, eşinizin aldığınız kararları büyük ölçüde etkileyebileceğini ve sonuçta başarınıza veya başarısızlığınıza katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Bu çalışmaya göre, destekleyici eşleri olan kişilerin kendilerine başarı şansı verme şansları daha yüksek.


Destekleyici eşleri olan insanlar daha zor görevler üstleniyorlar

163 evli çift üzerinde yapılan araştırmalardan sonra bu sonuca varıldı. Her partnere bir seçim hakkı tanındı: ya basit bir bulmacayı çözeceksin ya da bir ödül için rekabet edeceksin. Araştırmacılar daha sonra her bir çiftin birbirleriyle olan etkileşimlerini not ettiler.

Daha cesaretlendirici ve destekleyici eşleri olanların ödül için rekabet etmeyi tercih ettiklerini keşfettiler. Eşleri cesaret kırıcı olanlar basit bulmacayı seçti.

Araştırma burada sonlanmadı. Araştırmacılar, 6 ay sonra aynı çiftleri takip ettiklerinde, genellikle zor olan tercihi yapan çiftlerin daha kolay tercihi yapan çiftlerden daha mutlu olduklarını keşfettiler.

Bu araştırmanın baş yazarı olan Carnegie Mellon Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde psikoloji profesörü Brooke Feeney şöyle diyor:

“İnsanların özel karar aşamalarında yaptıkları seçimlerin (bir iş fırsatı peşinde koşmak ya da yeni arkadaşlar aramak gibi) uzun vadeli refahları için çok önemli olduğu fikrine destek bulduk.”

“Eşleriniz, yaşam fırsatlarını benimseyerek başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Ya da büyüme fırsatlarını takip etmenizi daha az olası kılarak gelişme sürecinizi engelleyebilirler. ”


Ünlü ve başarılı çiftler de aynı fikirde

Belki de bunun en iyi kanıtı günümüz dünyasındaki başarılı ve popüler çiftlerdir. Barack ve Michelle Obama, Mark Zuckerberg ve Pricilla Chan bu en ikonik çiftlerden sadece birkaçı.

Hepsi farklı kökenlerden geliyor ve farklı sektörlerde var olduklar. Ancak hepsi benzer bir şeyi kabul ediyor: eşleri olmadan şu anda oldukları kadar başarılı olamayacaklarını.Barack Obama eşi ile ilgili şunları söylüyor:

“Açıkçası Michelle olmadan yaptığım hiçbir şeyi yapamazdım. Daha önce bana aklımı başımda tutanları, dengemi sağlayanları, baskı ile başa çıkmama yardımcı olanları soruyordun. İşte bu genç bayan… Ona her gün pek çok açıdan güveniyorum.”

Mark Zuckerberg, 2017 Harvard açılış konuşmasında da benzer şeyler söyledi. Facebook kurucusu sosyal hizmet çalışmalarını karısı Priscilla’ya atfederek şunları söylüyor:

“Priscilla hayatımdaki en önemli kişidir, bu yüzden buradaki zamanımda inşa ettiğim en önemli şey odur.”

Ancak bu destekleyen eşler sadece kadınlar değil elbette. Dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce, kocası Jay-Z’nin desteğini dile getiriyor. Beyonce’e göre, Jay-Z ona “birçok seviyede” yardımcı oluyor ve destek veriyor.

“O adama, o eve gitmeseydim bugün olduğum kadın olmazdım. Bana böyle bir temel sağladı ve sağlıyor.”


Son Düşünceler

Hepimizin çok farklı başarı tanımları var. Ve belki bazılarınız evlenmek istemeyebilir. Ancak, destekleyici bir eşin hayatınıza getireceği harika şeyleri inkar edemezsiniz.

Sadece size inanan ve daha büyük riskler alacağınız konusunda güven veren birisine sahip olmak gerçekten paha biçilmezdir. O sadece seni daha başarılı kılmakla kalmaz, aynı zamanda başarılarını daha değerli ve anlamlı kılar.

Dedikleri gibi, paylaşacak kimseniz yoksa başarı kendini daha az hissettirir. Kesinlikle sahip olmanız gereken bir şey değil, ama çok özel şeyler yaşatabilir.Belki de bu, gelecekteki eş adaylarınızda her zaman aramanız gereken bir şeydir.

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir