MinnoşMinnoş BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım!

Cilt Bakım Rutini Rehberi

Kendi cilt bakım rutinin ile karşılaştırıp nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu keşfedebileceğin mini bir rehber olsun istedim.

Öncelikle kullandığın ürünlerin temiz içerikli olduğuna dikkat etmelisin. Eczanede satılan markaların birçoğu Fransız laboratuvarlarında hazırlanan dermokozmetik ürünlerdir ve her bütçeye uygun bulabilirsin.  Doğal içeriklerden de bazı karışımlar elde edebilirsin fakat problemli bir cildin ve kontrol altında tutman gereken bir cilt sorunun varsa doğal reçeteleri sadece saç bakımından değerlendirmeye al derim.  

Cilt bakım rutinlerinde yüz, boyun ve dekolte bölgeni ihmal etme.

Evde uygulayacağımız rutin dört adımdır.

  • Temizleme

Cildini çok kurutan temizleyiciler yerine losyon ve köpük (bazı jel formlarda ince bir köpük oluşturur cilt yapına göre seçebilirsin) formundaki hafif ürünleri öneririm. Ve genelde hep geri planda bırakılan micellar su cildinde gözeneklerin daha fazla yağ üretmesini akne ve sivilce oluşumunu engeller. Bu yüzden temizleme ritüeline mutlaka eklemelisin.

  • Tonikleme

Temizleme ürünlerinde olduğu gibi hafif yapılı, cildi yormayan, alkol içermeyen cildi arındıran, nemlendiriciye hazırlayan, ferahlatan bir tonik seçmeni tavsiye ederim.

  • Serum (25 yaş ile beraber)

Cilt problemlerine uygun bir içerik, antioksidan/anti-aging/hassasiyet gibi özellikleri olan tercih edebilirsin ama unutmamalısın ki çoğu serumun ana maddesi hyaluronic asit ve nem cildin için çok önemli.  Tek başına sadece nem serumu da tercih edebilirsin.

  • Nemlendirme

Genellikle yoğun nemlendirme ve onarıcı etkiye sahip olanları tercih etmeni öneririm. Su bazlı nemlendiriciler daha iyidir. Gece kremi kullanmak istersen o daha yağlı bir yapıya sahiptir. 35 ve 40 yaş itibariyle gece kremi daha uygun olur.

Haftalık bakımlarda da nem ya da arındırıcı maske tercih etmelisin. Hatta bazen bu iki maskeyi T bölgene arındırıcı maske, yanaklara nem maskesi olarak bölgesel kullanabilirsin. Ölü deriyi atmak için cildini çizmeyen granüllere sahip peeling yapmalısın.  Aknelerin varsa aknelerin dağılmaması için bütün yüzüne peeling yapmanı önermem. Burun ve çene bölgene dikkatlice peeling yapabilirsin.

En önemlisi cildi içeriden beslemek ve desteklemek.

Yolunda gitmeyen bir hayat rutinin varsa kullanılan ürünlerin şansı fazla yok. Aynaya bakıp kendine gülümsemeyi sakın unutma, endişelenmeden ve takıntı haline getirmeden, yapabildiğinin en iyisini yap. Unutma, tüm sözlerin ve hareketlerin güzelliği başkalarına yaymandır.

Güzelliği, öz bakım ve öz şefkat olarak gör. En sevdiğin kişilere baktığın ve özen gösterdiğin kadar aynı saygıyla kendini de sevmeli ve kendine özen göstermelisin. Böylelikle etrafına neşe ve güzellik saçabilirsin.

Dünyanın en büyük güzellik sırrı nedir?

Günlük ya da haftalık bakımlar bir yana kullandığın ürünler bir tarafa; bir kadını gerçekten güzel yapan şey kendisinin ve başkalarının içindeki güzelliği takdir etmesidir.

Can-ı yürekten güzelliğini takdir ediyorum, harika görünüyorsun.

Yazar: 7-Circle

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments