Bilimkurgu ve Fantastik Edebiyatın Aykırı Sesi Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler Romanından 10 Alıntı

Le Guin’in politika, cinsiyet eşitsizliği, ayrımcılık, özgürlük gibi kavramları sorguladığı romanı Mülksüzler, tüm zamanların en çok ses getiren bilimkurgu/ütopya eserlerinden biri. Kendisini Taocu, Anarşist ve Feminist olarak tanımlayan yazarın eserlerinde Jung psikolojisinden çevrenin ve dünyanın tahribatına, acımasız siyasetçilerin yarattığı distopik dünyalardan ve felsefi akımlara kadar çok geniş yelpazede zemin bulan eleştiriler yer almakta. Yazarın en ünlü romanı Mülksüzler’den seçtiğimiz alıntılar da onun edebi kişiliğini ve düşünce dünyasını özetler nitelikte.

1) “Devrim’i satın alamazsınız, Devrim’i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiçbir yerdedir.”

2) “Birbirine zarar vermekle güç kazanılmaz. Yalnızca zayıflık kazanılabilir.”

3) “Ben ruhsal acıdan söz ediyorum! İnsanların yeteneklerinin, çalışmalarının, yaşamlarının boşa gittiğini görmelerinden. Akıllıların aptallara boyun eğmelerinden. Güçlülük ve cesaretin kıskançlık, güç hırsı ve değişme korkusu tarafından boğulduğunu görmelerinden. Değişim özgürlüktür, değişim yaşamdır.”

4) “Benim kadar ileri gitmek istemeyen hiç kimsenin beni gitmekten alıkoymaya hakkı yoktur.”

5) “Yirmi yaş dolaylarında öyle bir an vardır ki; yaşamın geri kalan kısmı boyunca ya herkes gibi olmayı ya da farklılıklarını erdeme dönüştürmeyi seçmen gerekir.”

6) “Düşünceler baskı altına alınarak yok edilemez. Onlar ancak dikkate alınmayarak yok edilebilir.”

7) “Eğer bir şeyi bütün olarak görebilirsen, hep güzelmiş gibi görünür. Gezegenler, yaşamlar… Ama yakından bakıldığında şu dünya yalnızca toz ve kayadan oluşur.”

8) ”Kıyıya vurmadıkları sürece balıklar suyun farkında değildirler.”

9) “Ben öleceğim, sen öleceksin; başka türlü birbirimizi nasıl sevebilirdik ki? Güneş de bir gün sönecek, başka türlü nasıl parlamaya devam edebilir ki?”

10) “İnsanı delirten, gerçeğin dışında yaşamaya çalışmak oluyor. Gerçek dehşet verici. İnsanı öldürebilir. Ama insanı delirten yalanlar, gerçekten kaçışlardır. Kendini öldürmek istemene neden olan o yalanlar…”

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir