Bir Bardak Yaratıcılık: Çay

Her gün yaratıcılığımızı tetikleyici öneriler okuyoruz birçok yerde. Bunların birçoğu gerçekten beynimizin yaratıcı kısmını doğrudan tetiklerken bir kısmı ise beynimizin rahatlamasını sağlayıp daha sakin düşünmesini ve bu sayede yaratıcılığımızın artmasını sağlıyor. Şimdi bir çay koy ve sana anlatacaklarımızı dinle. Bu arada; çayın bergamotlu olsun, önemli bir nokta bu. Çaylar hazırsa başlıyoruz!

Yaptığım iş dolayısıyla yaratıcılığımı sürekli ayakta ve kullanıma hazır tutmak zorundayım. Bu sebeple zihnimi canlı tutmak için internette ve kitaplarda okuduğum, belgesel ve filmlerde duyduğum önerileri sıklıkla deniyorum kendi üzerimde. Bazılarının zaman kaybı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim fakat yukarıda bahsettiğim gibi bazı durumlarda doğrudan, bazı durumlarda dolaylı yoldan kendimi daha canlı ve bir şeyler ortaya çıkarmaya hazır hissediyorum.

Çin’de, araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmada; çayın yaratıcılık üzerindeki etkisi incelendi. 50 kişilik öğrenci ekibinin yarısına bergamotlu çay (Earl Grey), diğer şanssız yarıya ise ılık su ikram edildi. Çay içenler ve su içenler olarak ikiye ayrılan öğrencilere görevleri verildi: yeni açılan hayali bir restoran için mekan tasarımı ve isim bulmaları.
Görev süresince, çayın verdiği rahatlıkla daha rahat çalışan çay ekibi, hem estetik açıdan daha güzel hem de daha yaratıcı işler çıkardı. Bu sonuç, çayın zihnimize etkisi olduğuna dair ilk sonuç değil fakat bergamotlu çayın yaratıcılığa yardımcı olduğuna dair ilk sonuç.

Çayın, yaratıcılıkla nasıl bir etkileşim içerisinde olduğu hala araştırılıyor. The British Psychological Science Research Digest’in blogunda yaptığı açıklamada, çayın rahatlatma özelliği sayesinde bu sonuç ortaya çıktığı belirtiliyor. Yani rahatlayan zihin, daha yaratıcı ve kolay çalışıyor.
Denemesi çok kolay bir öneri. Sıcak su ve arzuya göre bir demlik veya sallama çay. Lezzetli bir yaratıcı deney seni bekliyor.
Kaynak: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir