Bir Kış Patlağı: Kestane!

kızarmış kestane

Evde kestane pişirmek büyük bir sorundur. Çünkü hiçbir zaman sokaktaki gibi pişmekten şişmiş ve albenili olmaz. Kabuğunu soymak, çizmek, tavada pişirmeye çalışmak ayrı ayrı meşakkatlidir. O kadar para verip de çöp yemeyi kimse istemez. Pepapp sizin için bunu da düşündü ve evde en patlak, en leziz kestaneleri yapmanızı sağlayacak formülü sizinle paylaşmaya karar verdi. İşte kestane pişirme yöntemleri:

fırında kestane

Fırında kestane:

Kestaneleri pembe yerlerinden çizin. Çok derine inmemeye özen gösterin. Yoksa ikiye ayrılır. 200 derecede ısıttığınız fırına atın ve şişene kadar bekleyin. Çıkardığınız kestaneleri hemen yemeniz lazım. Çünkü soğudukça kabuğundan sıyırması zorlaşır. Ayrıca fırına atmadan önce tuzlu suda da bekletebilirsiniz. Böylece kabukları daha kolay çıkar. Ama kestaneler biraz tuzlu olabilir.

haşlanmış kestane

Haşlanmış kestane:

Kestaneleri yıkayın; üzerlerini çizin ya da kabuğunu tamamen çıkarın. Daha sonra bol suda 25 dakika kaynatın. Biraz soğuduktan sonra kabuklarını kolayca çıkarıp yiyin. Kaynamış kestanelerden kestane tatlısı da yapabilirsiniz.

kızarmış kestane

Kızarmış kestane:

Önce kestaneleri çizin. Yağladığınız bir tavada, orta ateşte, koyu renk alana kadar kızartın. Bu kestaneleri pilava katabilirsiniz. Çünkü sade bir şekilde yemek için kalorileri yüksektir. Lezzetleri de pek iyi olmaz.

Bu arada eğer siz de benim gibi çiğ kestane seviyorsanız, fazla abartmamak şartıyla yiyebilirsiniz. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir