Boğazın Ağrıyorsa Bunları Dene

Kış aylarının en sevimsiz getirisi şişen bademcikler, çıkmayan sesler, bitmeyen soğuk algınlığıdır herhalde. Boğazımız soğukla ve mikroplarla direkt temas eden, solunum ve sindirim sistemimizin kapısı işlevi gören parçamız olduğu için ekstra bir koruma ve özen ister. Yine de onu korumada pek başarılı olamayabiliriz. Sana vereceğim tavsiyelerle ufak boğaz ağrılarının büyük hastalıklara dönüşmesini önleyebilir, boğazını kışın sevimsiz etkilerinden koruyabilirsin. Sağlık bekçimize sahip çıkalım!

1- Bol bol C vitamini tüket. C vitamini hem mikroplarla savaşacak hem de seni onlardan koruyacak. Kışın portakal, mandalina, nar bulmakta hiç zorlanmayacaksın. Her gün 1 tane meyve yemeden sağlıklı olamazsın.

2- Havanın ekstra kirli olduğu yerlerden uzak dur. Özelikle sigara içilen ortamlarda uzun süre bulunmaktan kaçın. Yoksa mikroplar, nefes aldığında, bademciklerinin yolunu tutar.

3- Kışları pek pencere kapı açamayız. Bu yüzden yaşadığın yerin nemli olmasına özen göster. Kuru hava boğazı da kurutur. Bu da kuru öksürüğe neden olur.

4- Boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelen çaylar: Adaçayı, papatya çayı, nane çayı ve nar kabuğu çayı. Bunları aktarlardan ve marketlerden rahatlıkla alabilir ve gün içinde 2-3 fincan tüketebilirsin.

5- Boğaza iyi gelen bazı bitkiler de var. Mesela karanfil, zencefil, meyan kökü, karabiber gibi. Bunlar hem balgam söktürür hem de boğazını rahatlatır.

6- Bol limonlu tavuk suyu çorbası, kırmızı biberli tarhana çorbası ve ballı ılık süt adeta boğaz ağrısını iyileştirmek için yaratılmışlardır. Bunlardan bir kase içmek, boğazını onarmak demektir.

7- Boğazın ağrıdığı zamanlarda çok sıcak ve çok acı şeyler tüketmekten kaçın. Bunlar boğazında tahrişe neden olabilir. Bunun yanında bir parça acı biberin iltihap sökmek gibi bir özelliği de vardır. Kararında tüketmelisin yani.

8- Boğazın ağrıdığında tuzlu veya kırmızı biberli suyla gargara yapabilirsin. Bu işlem boğazını temizleyecektir. (1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ya da kırmızı biber.)

9- Elma sirkeli su içmek de boğaz ağrısına iyi gelir. Ayrıca tükürük salgısını da artırır ki tükürüğümüz mikroplarla savaşmada oldukça başarılıdır.

10- Eğer boğazın ağrın şiddetliyse dinlenmeye çalış. Dışarı çıkman gerekiyorsa da mutlaka atkı gibi ağzını koruyacak şeyler kullan. Fazla konuşmamaya da özen göster.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir