Kışın Kilo Almamak İçin Bunlara Dikkat!

Dışarısı soğuk diye genelde evde olduğumuz, fazla hareket etmediğimiz, sıcağa ekstra ihtiyaç duyduğumuz için vücudumuzun yağlanmaya müsait olduğu, kısacası kilo aldığımız mevsime kış denir. Kat kat giyinmekten pek fark etmeyiz kilo aldığımızı. Ama kış bitip de yaz ilk sıcaklığını göstermeye başlayınca da harıl harıl kış kilolarını vermeye çalışır, kendimizi bikinilerimize hazırlarız. Bu her kıştan yaza geçişte bu şekilde sürer gider. Oysaki kışları biraz dikkat ederek kilo almayabilir, aynı zamanda sıcak kalmayı da başarabiliriz. Böylece bir yandan bedenimizin sağlığını korurken bir yandan da yaza hazırlık adına fazla efor sarf etmemiş oluruz. Hem böylece kendimizi de daha iyi hissederiz. İşte sana kışın uygulayabileceğin ve kilonu koruyabileceğin birkaç beslenme önerisi. Sıcak kal tatlım!

1- Kış sebzelerini bol bol tüketmeye çalış. Brokoli, kereviz, ıspanak, lahana seni hem soğuktan doyuracak hem de kilo almanı önleyecek. Çünkü bu sebzeler aynı zamanda lif içeriyor ve metabolizmanı hızlandırıyor.

2- Kış mevsimi diye su içmeyi ihmal etme. Su her mevsim mutlaka tüketilmesi gereken bir enerji kaynağıdır. Günde 2 litre su soğukla ve toksinlerle savaşır.

3- “Şimdi ben çok az hareket ediyorum ya, o zaman az yiyeyim hatta öğün atlayayım” deme. Düzenli beslenme kışın da hayat kurtarır. Aç kalmak, yemek yediğinde daha fazla yemene ve kan şekerinin düzensiz olmasına neden olur.

4- Diyet ürünler, enerjisi düşürülmüş ürünlerdir. Bunları tüketmek seni daha aç hissettirebilir. Bu durumda da bu ürünleri daha fazla tüketirsin ve kilo almaya başlarsın.

5- Sağlıksız karbonhidratlar enerji vermeyeceği için kışın bunları tüketirsen daha çok yeme isteği hissedeceksin. Bu durumda da kilo alman kaçınılmaz. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz makarna ve toz şekerden uzak durmaya çalış.

6- Kışın da hayatına hareket kat. Mesela evde egzersiz yapabilir, hava almak için dışarıda kısa yürüyüşlere çıkabilirsin.

7- Kışın C vitamini içeren meyveleri tüketmek seni hastalıklardan koruduğu gibi, vücudunda yağ yakımını da hızlandıracaktır. Her gün 1 adet portakal ya da mandalina yemek önemli.

8- Uyumadan önce yemek yememeye ve kahve ya da portakal suyu gibi uyku düzenini bozacak bir şeyler içmemeye dikkat et. Sağlıklı bir uyku sağlıklı bir beden demek çünkü.

9- Kış çaylarından yeşil çay kolesterolü düşürür ve canlandırır. Günde 2 ya da 3 fincan içebilirsin. Eğer tadı sana acı geliyorsa içine tarçın, karanfil ya da limon atabilirsin.

10- Her şeyin başı, stresten uzak durmak yani psikolojik sağlık. Kışı sevimsiz bir mevsim olarak görmek yerine tadını çıkarmaya çalış. Mesela pencerenden yağan karı izlerken dinlendirici bir müzik dinle. Hayatını daha hafif ve huzurlu yapmak senin elinde.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir