Bu Soğuklarda Sokaktaki Kedi, Köpek ve Kuş Arkadaşlarımız İçin Neler Yapabiliriz

Biz ne kadar üşüyorsak sokaktaki canlarımız da o kadar üşüyor. Hepsine sıcak bir yuva verme şansımız yok ama çevremizdeki her canla ilgilenebiliriz. Böylece içimiz rahat eder, vicdanımız pamuk gibi olur ve kışın tadını çıkarabiliriz. İnsan olarak böyle bir sorumluluğumuz var ve bu bizi hayata bağlayan şeylerden biri. Sokaktaki bir kediye, bir köpeğe, bir kuşa bile yardımcı olamak değerli. Bu dönem onlar için yılın en zor dönemi. (Bir de çok sıcaklardaki susuzluk faktörü var tabii.) Vücut ısılarını korumalılar ve yaşamak için yani enerji için yemek bulmalılar. Canımız arkadaşlarımız için kişisel olarak yapabileceğimiz şeyler var. Şimdi onlara bir bakalım.

1- Kediler böyle havalarda 6 saat, köpekler de 17 saat aç kalırlarsa donarak ölebilirler. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Onlara mama ve su vereceğiz. <3

2- Bayatlayan ekmekler, çerezler, cipsler de doğruca kuşlara. Çünkü onları da unutmamak ve aç olabileceklerini hesaba katmak lazım.

3- Rüzgardan, kardan, yağmurdan korunmaları için onlara ev yapabiliriz. Ayrıca altlarına karton koymak, üstlerine battaniye örtmek de sıcacık bir çözüm.

4- Bazen süper kahraman olmak güçleşebilir. Böyle durumlarda belediyeler devreye girmelidir. O zaman belediyelere telefon!

5- Yaralı hayvanları veterinere götürmeli, iyi etmeli. O zaman yanımızda uygun malzemelerle -tentürdiyot, göz damlası, kaşıntı ilacı- sokakları kolaçan etmeli.

6- Soğuktan kaçan minik bir kedi arabamıza sığınmış olabilir. Çalıştırmadan önce arabayı iyice kontrol etmeliyiz.

7- Onları çok sevmek. İşte yapabileceğimiz en güzel şey bu.

Ve de eğer sokakta aynı durumda bir insan görürsek, hemen belediyeleri arayalım. Kişisel olarak yardımcı olabileceğimiz ne varsa yapalım. Yemek, palto, kucak…

Bu yazıyı senin ve sokaktaki arkadaşlarımız için şuradan derledim: https://www.ajanimo.com/soguk-havalarda-sokaktaki-canlarimizi-koruyacak-7-onemli-bilgi/

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir