Bunu Oku: Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri

Her kadının hatta erkeğin de okuması gereken bir kitap: Joseph Campbell’den Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri. İthaki Yayınları etiketiyle kitapçında bulabileceğin bu kitap, tarih boyunca kadının konumundan bahsederken, kadınların ne kadar güçlü ve dönüştürücü olduğu önermesini doğruluyor. Kitabın öz ve açıklayıcı tanıtım bültenine bir bakalım:

“Karşılaştırmalı mitoloji sahasının önde gelen isimlerinden Joseph Campbell’ın Tanrıçalar isimli çalışması, tarih öncesinden Rönesans’a kadar tanrıça kültünün doğuşu, gelişimi ve dönüşümü üzerine ayrıntılı bir kitap. Hazırlanış sürecinde Campbell’ın geniş bir dinleyici kitlesine verdiği konferansların notlarından yararlanılan kitabın asıl amacı, günümüz kadınına rehberlik edebilecek ezeli ve ebedi bir kadın figürü sunmak. Bu doğrultuda sık sık çağdaş dünyaya dair yorumlar da yapan Campbell’ın metnine çok sayıda görsel materyal eşlik ediyor.

“Günümüzde kadınların karşı karşıya bulunduğu zorlukların birçoğu, dünyada önceden erkeklere ayrılmış olan ve mitolojik bir kadın modelinin yer almadığı bir eylem alanına girmelerinden kaynaklanıyor… Yaşanmakta olan hiçbir şeyin modeli yok. Her şey değişiyor, erkeklere ait vahşi ormanın kanunu bile. Geleceğe serbest düşüş dönemindeyiz ve kadın erkek her birimizin kendi yolunu çizmesi gerek.” Joseph Campbell

Ne diyoruz: Gelecek dişidir. Bu kitabı kendi dişiliğini keşfetmek için mutlaka oku. Çünkü daha iyi bir dünya yaratılacaksa bu; kadının kendini sevmesi, kendine saygı duyması ve benliğini sahiplenmesinden geçiyor. Eski çağlarda olduğunu gibi kadınla erkeğin eşit olduğu; kadının bilinçli ve vazgeçilmez olduğu zamanları yeniden ve daha etkili yaşamak umuduyla… İyi okumalar.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir