Canım İkinci Beynim!

Sindirim sistemimizin 100.000 adet nöron içerdiğini üstelik bu sinir ağının beyinden bağımsız da çalışabildiğini biliyor muydun?

Bu çarpıcı bilgi yaşam kalitemizi arttırmak için sindirim sistemi sağlığının önemini hayatımızın merkezine aldı. Öyle ki artık sindirim sistemimizden 2. beyin olarak bahsediyoruz.

Bir de üstüne hormonlarımızın salgılanması ve emiliminde bağırsak sağlığının çok önemli olduğunu da biliyoruz.

Durum böyle olunca seninle sindirim sistemini, dolayısıyla da seni mutlu etmenin birkaç yolunu paylaşmak istedik 🙂

1 – Liflerini ihmal etme tatlım

Farklı ülkelerdeki araştırma üniversitelerinde yürütülen çalışmalar gösteriyor ki bol lif içeren bir beslenme planı şişkinlik, kabızlık, hemoroid gibi rahatsızlıkların önlenmesinde oldukça etkili. Brokoli, kabak, tatlı patates gibi sebzelerini ve baklagillerini yemeyi ihmal etmezsin değil mi?

2 – Yağı pek severiz; hele ki dozundaysa

Eğer hala yapmadıysan trans yağları diyetinde en aza indirmen sindirim sistemin için yapabileceğin en büyük güzellik olacaktır. Yağda çözünen besin maddelerinin emilimi için ise sağlıklı yağları aşırıya kaçmadan tüketmelisin.

Yüksek yağ oranlı gıdaların sindirimi yavaşlattığını hatırlatmak isteriz.

3 – Bakterinin yararlısı: Probiyotikler

Probiyotikler özellikle mide ve bağırsaklarında doğal olarak var olan sağlıklı bakterilerdir. Besin maddelerinin emilmesini kolaylaştırır, zararlı gıdaların etkilerini en aza indirir ve bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Doktorlar doğal yollardan alınan probiyotikleri tavsiye ediyorlar; ev yapımı yoğurt, kefir, turşu en zengin probiyotik kaynakları.

4 – Masaja kim hayır diyebilir?

Geldik tüm listenin en keyifli maddesine. Sen elinden geleni yaparken bir yandan da küçük ama etkisi oldukça büyük bir destek isteyebilirsin. Bu noktada sana önerimiz güvenilir bir terapistten iç organ masajı veya ayak refleksolojisi alman olur. Sen masaj keyfini sürerken sindirim sistemindeki kasılmalar ve tıkanıklıklardan arınabileceğin aklına gelir miydi?

5 – Düzenli yemek saatleri

Sindirim işlemi vücudun en çok enerji ve zaman harcadığı aktivitelerden. Öğünlerini her gün düzenli saatlerde yediğinde metabolizman buna göre uyarlanır ve daha rahat bir sindirim süreci yaşayabilirsin.

6 – Her derdin devası

Tabi ki su ve egzersiz 🙂 Vücudumuzda olup biten her şey için suyun önemi ilk sırada gelir, sindirim sistemi için de öyle. Özellikle bağırsaklardan dışkının rahatlıkla atılabilmesi için oldukça önemli. Düzenli egzersiz sayesinde de metabolizmanı düzenleyebilir ve sindirimi kolaylaştırabilirsin.

7 – Kötü alışkanlıklarını bırakman için bir sebep daha

Evet tatlım, alkol, kafein ve sigara sindirim sisteminin fonksiyonlarını oldukça olumsuz etkiliyor. Uzun vadede ülser, mide yanması gibi hastalıkların baş sorumlusu olduğunu biliyoruz.

En aza indirdiğin bu maddeleri tükettiğin zamanlarda ekstra bol su içmeye özen gösterebilir misin?

8 – Stresle başa çıkmayı öğrenmelisin

Gerginken midenin kasıldığını fark ettin mi? Veya endişeliyken yutkunmakta bile zorlandığın zamanlar olur mu? Bunun sebebi sindirim sisteminin duygu durumundan etkilenmesi. Bedeninin kasılmasına yol açan tüm duyguları sağlıklı seviyelerde yaşamayı öğrenmelisin. Bizim tavsiyemiz her yerde kolaylıkla yapabileceğin meditasyon pratiklerinden yana.

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir