Güzel ve Sağlıklı Bir Cildin 10 Altın Kuralı

Cildimiz hazinemiz. Canlı, diri, parlak olması sağlıklı olduğunun göstergesi. Yaşımız, psikolojimiz, ruhumuz hep cildimizden yansıyor insanlara. Hayatla temasımız da cildimiz. Yani cildimiz aynı zamanda aynamız da. Zaman ve yaş ilerledikçe o da değişecek. Kırışıklıklar yaşayan her insanın kaderi. Ve yaşlılık kaçınılmaz. Ancak şimdiden cildimize yatırım yaparak, daha güzel ve sağlıklı bir geleceği olmasını sağlayabiliriz. Ve şimdisi tabii ki. Cildimizle ilgilenerek ışığımızı daha net yansıtabiliriz. Kendimizi de daha iyi hissederiz. Ömür boyu sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için es geçmemen gereken altın değerinde 10 kural var. Kural dediysem, önemsemen gereken şeylerden söz ediyorum. Cildini ve kendini önemsemenden…

1- Bütün güzellik ve sağlık listelerinin ilk sırası her zaman yeterli miktarda su içmeye ayrılmıştır, biliyorsun. Güzel ve sağlıklı bir cildi geçtim, güzel ve sağlıklı olmanın ilk altın kuralı budur. Bu yüzden günde en az 2 litre su içmelisin. Vücudun için hayatın daha kolaylaştığını fark edeceksin.

2- Hem yazları hem de kışları güneşten koruyan bir krem sürmelisin. Çünkü güneş ışınları yazın direkt gelirken, kışın da bulutlardan süzülerek ulaşır cildimize. Bu yüzden özellikle dışarı çıkarken güneş kremini ihmal etme.

3- Asla ama asla makyajını silmeden yatma. Uyku sırasında cildinin nefes alması, hayat bulması çok önemli. Gözlerinin enfeksiyon kapmaması için de bu çok önemli. Yatağının hemen yanında bir makyaj temizleme mendili bulundurabilirsin. Senin için büyük kolaylık olur.

4- Sigaradan uzak dur. Bunun için çok fazla açıklama yapmaya gerek yok sanırım.

5- Beyaz ekmek, makarna, pirinç  gibi kalitesiz karbonhidratları; toz şeker ve hamur işlerini; trans yağları ve birkaç kez kızartılmış yemekleri; konserveleri ve fast food’ları; aşırı tuzlu ve yağlı yiyecekleri; işlenmiş ve hazır gıdaları tüketmemeye çalış.

6- Yeşil yapraklı sebze ve meyveleri; günde bir avuç ceviz, fındık ya da bademi; soğan ve sarımsağı; lifli ve tam tahıllı gıdaları; süt ve süt ürünlerini; az yağlı balıkları ve yumurtayı; kırmızı meyveleri ve C ve E vitamini kaynağı besinleri bol bol tüketmeye çalış.

7- Kaliteli bir uyku cildin yenilenmesini sağlar, cildi yeni bir güne hazırlar. Bunun için de özellikle gece uykusu çok önemli. Temiz çarşaf ve yastıkla, temiz pijamalarla, havalandırılmış ve karanlık bir ortamda uyuduğunda çok daha iyi hissederek uyanacaksın. Ve en az 8 saat uyumalısın.

8- Mutlaka ama mutlaka egzersiz yapmalısın. Ama hangi egzersiz şeklini seçeceğin sana kalmış. Her gün esneme hareketleri de yapabilirsin, spor salonuna da gidebilirsin. Günde yarım saat yürümek de etkilidir, dans etmek de. Önemli olan kemiklerin, kasların ve ruhsal sağlığın çünkü.

9- Her ay bir hafta sonunu kişisel bakıma ayır. Bu günlerde tırnaklarınla ilgilen, peeling yap, doğal cilt maskeleri hazırla, kuaföre git, masaj yaptır, sauna deneyimi yaşa. Hatta en sevdiğin müzikleri dinle, en sevdiğin şeyleri ye ve sevdiğin insanlarla ol. Ya da kendine sessiz bir ortam yarat. Kişisel bakım biraz da meditasyondur çünkü.

10- Sana bir şey söyleyeyim mi, en önemli kural stressiz bir hayat. Yani psikolojin iyiyse, bazı şeylere gülüp geçebiliyorsan, keyif aldığın şeyleri yapıyorsan, hayatı çok da dert etmiyorsan, mizah anlayışın da varsa cildine yatırım yaptın demektir tatlım. 🙂

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir