Çevrenizde Sizi Manipüle Eden İnsanları Belirleyip Mücadele Edebilmenizi Sağlayacak 8 İpucu

Manipülatörler size gizlice yaklaşacaktır, o yüzden onların kim olduğunu tespit etmek oldukça önemli. Çevrenizde sizi aşağı çeken bu kişileri bulduğunuzda ise onlarla baş edebiliyor olmalısınız. Bunun için en güzel yöntem onlardan uzak durmaktır. Eğer manipülatör eşinizse boşanın, sevgilinizse ayrılın, arkadaşınızsa iletişiminizi kesin ya da iş arkadaşınızsa aranıza olabildiğince mesafe koyun.
“Kontrolcüler, suistimalciler ve manipülatörler hatayı hiçbir zaman kendilerinde aramazlar. Her zaman sorunun başkasında olduğunu söylerler.” – Darlene Ouimet

1) Yaptıklarınıza karşı hiçbir tepki vermeyerek sabrınızı sınayabilirler.

Bu tarz oyunlarla mücadele edebilmeniz çok önemli. Size karşı tepkisiz kalan birinin ilgisini çekmeye çalışmayın ve başka şeylerle uğraşın. Eğer yaptıkları şeyin bir kez işe yaradığını görürlerse tekrar tekrar yapmaya devam ederler. O yüzden, kontrolü kaybetmeyin ve öfkenizi saklayın.


2) Hareketlerini asla değiştirmezler.

Başarılı manipülatörleri değiştirmeniz mümkün değildir, tek yapabileceğiniz kendi tavırlarınızı değiştirmek olur. Bu yüzden enerjinizi karşınızdakini düzeltmeye çalışarak harcamayın. Çünkü, manipülatörler ile savaşmak ve kaybetmek depresyona girmenize bile neden olabilir.


3) Kurnaz ve yanıltıcılardır.

Açık ve dürüst iletişim kuramayacağınız bu insanlara kötü davranışlarını anlatmaya çalışarak nefesinizi boşa tüketmeyin. Çünkü onlar, söylediklerinize ve yaptıklarınıza önem vermezler. Ancak, manipülatörler ile olan ilişkinizi sonlandırmak kendilerine olan güvenlerini azaltır ve sizin doğru kurban olmadığınızı fark etmelerini sağlar.


4) Kötü davranışları için her zaman bir bahaneleri vardır.

Siz karşınızdaki manipülatöre kötü davranışı hakkında şikayetlenmeye başladığınızda o, bunu genellikle reddeder ya da yumuşatmaya çalışır. Genellikle alacağınız cevaplar “Sen çok duygusalsın.”, “Sadece bir şakaydı.”, “Olaylara yanlış yerden bakıyorsun.” olur.


5) Sahte davranmakta ustadırlar.

Manipülatörler sahte davranışlarda çok başarılılardır. Size karşı sevgi, ilgi ve sempati göstererek güveninizi kazanmaya başlarlar. Ancak güven kazanıldıktan sonra kötü davranışlar başlar. Kötü muamele gördüğünüzü hissettiğiniz an karşınızdaki insana şüpheyle yaklaşmaya başlayın. Eğer işler düzelmiyorsa aranıza mesafe koyun.


6) Zayıf noktalarınız ve mutsuz olduğunuz yönleriniz hakkında bilgi toplamayı severler.

Kötü hissettiğiniz konular hakkında herkesle konuşmamalısınız. Manipülatörler bu tarz bilgileri almayı ve sonrasına bunları size karşı kullanmayı çok sever. Kendi zayıflıklarınızın ve isteklerinizin farkında olmanız önemlidir ancak bunları, sorunlarınızı gerçekten çözebilecek insanlar ile paylaşın.


7) Pozitif bir ilk etki yaratmakta ustadırlar.

Her gün yeni insanlarla tanışıyoruz. Bazılarının ilk izlenimleri kötüyken bazıları hayatınızın eksik parçasını tamamlayacak insanlar gibi görünebilir. Yeni biriyle tanıştığınızda ilk izleniminiz ne kadar iyi olursa olsun temkinli yaklaşmalı ve karşınızdakini yeterince tanıyabilmek için kendinize süre vermelisiniz.


8) Kişisel hayatlarıyla ilgili sorulara üstü kapalı ve tutarsız cevaplar verirler.

Manipülatörler kişisel hayatlarına dair bilgi vermeyi pek sevmezler. Davranışlarından şüphelendiğiniz birine arkadaşları, akrabaları, iş hayatı veya gelecek planları hakkında sorular sorun. Tutarsız ya da kaçamak cevaplar alıyorsanız aranıza biraz mesafe koymak isteyebilirsiniz.

 

 

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir