Çiçeklerin Kokusu, Cildinin Işıltısı

Baharın gelişiyle doğanın renklerinin enerjisi, çiçeklerin kokusu, mis gibi, parlak güneşli havalar… Doğa ananın gösterimleriyle, ilkbahar mevsiminin cinsiyeti olsa kesin kadın olurdu.

Bahar aylarında öncelik biraz vücuda verilmeye başlar ama her zamanki gibi saç-yüz-vücut-el/ayak hepsinden bahsedeceğim. Güzelliğin bir bütünlük olduğunu ruh ve bedenin mucizevi buluşmasına inanıyorum.

Doğanın uyanışıyla kendimizde birtakım değişiklikler yapma kararı alırız, bu karar her zaman saçlarda kendini gösterir.  Saç rengini değiştirme, boyunu kısaltma gibi eylemler gerçekleştiririz. Bu bahar bir değişiklik yapıp sadece bakım yaparak var olanı koruma yapabiliriz. Yıpranmış ve parlak saçlara ulaşmak için gerçekten mükemmel saç yağları, kremleri ve şampuanları mevcut ama bazen hazır ürünlerden ziyade kendimiz bir şeyler hazırlamak bazen de eğlenmek isteriz. En yakın kız arkadaşlarınla evde bakım hazırlığı eğlenceli olabilir.

Yıpranmış Saçlara Özel Bakım

  • Yıpranmış saçları onarmak yeniden canlandırmak için bir adet muzu ezip püre haline getiriniz.
  • İçine birkaç damla badem yağı karıştırın.
  • Tüm saça diplerde dahil masaj yaparak uygulayın.
  • 15 dakika bekletin ve iyice durulayın.
  • Hindistan cevizi yağı saçlarda çok başarılıdır. Geceden sürüp sabah yıkabilirsiniz.
  • Jojoba yağı, saçı tekrar parlak ve ipeksi görünüm kazandırır. Aromatik yağlar çeşitlendirilebilir.

Cildin Işıldasın

Hepimizin cilt yapısı, her mevsim, yaşadığımız her süreçte değişiklik gösterdiği için açıkçası doğal yöntemlerle hazırlanmış tarifleri cilt bakımında önermiyorum.

Dermokozmetik endüstrisi, yeni jenerasyon formülleri ile gerçekten çok başarılı. Burada görev size düşüyor, cildinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Dokunduğunuzda, aynaya baktığınızda hissettikleriniz sizi ihtiyacınız olan ürünlere yönlendirecektir. Tavsiyem; almak için almayın. Raflarınızda ürün fazlalığı çok iyi bir gösterge değildir. Cildinizi çok fazla yorduğunuzun göstergesidir. Fiyat skalası düşük ürünleri tercih etmeyin, geri dönüşü olmayan cilt problemlerine yol açabilir. Ayrıca bir ürün size ne kadar çok vaat ediyorsa o kadar da bir bedeli olmalı. Buna istinaden mutlaka eczaneleri ve kendini kanıtlamış markaları tercih ediniz.

Bahar döneminde cildinizin nemine dikkat ediniz. Maskeler, kremler, serumlar güzel bir başlangıç olabilir ve mümkünse detoks etkili tonikler güzel tercih olabilir.

Bedenine İyi Bak

Vücuttan bahsedersek malum önümüz bahar, bacaklardaki selülitler göze batmaya başlar. Güzel haber: selülitlerle baş edebiliriz. Çünkü selülit epidermisin hemen altında oluşur. Cilt yüzeyine yakın olduğu için uygulayacağınız her şey daha kolay ulaşır problemli bölgelere.  Aynı zamanda selülit bir dolaşım bozukluğu olduğu için sizlere tavsiyem kuru fırçalama yapmanız. Gözle görülür güzel sonuçlar alırsınız. Bu süreçte vücut peelingi yapmayı ve ardından iyi bir vücut nemlendiricisi kullanmayı ihmal etmeyin.

Doğanın uyanışı ile başladım yazıya tekrardan başa dönüp doğayı ele alırsak; toprağı düşünün. Kurumuş toprak bir süre sonra çatlar. Hiçbirimiz çatlaktan hoşlanmayız, bir doku yırtılması olduğu için maalesef o görüntü de yok edilemiyor. Vücut peelingi, nemlendiricisi ve çeşitli çiçek özlerinden, aromatik yağlardan hazırlanmış vücut yağlarını ihmal etmeyin.

Saçımız, vücudumuz, yüzümüz bu kadar ilgiyi hak ederken el ve ayaklar ilgisiz kalamaz. Yüzünüze peeling ya da maske uygularken az bir miktarda olsa kalıyorsa ellerinize de uygulayın. Butter olabilecek bir yağ çeşidini ya da hindistan cevizi yağının donmuş halini az miktar ellere sürüp (yağlı gelebilir fazla sürmeyin) pamuklu bir eldiven ya da çorap giyip bir gece bekletince, sabaha yumuşacık ellerle uyanırsınız. Aynı uygulama ayaklar için de geçerli.

Son olarak sağlığınızın ve saçlarınızın varlığı her bakıma bedeldir, saçlarınızı savurmaktan vazgeçmeyin. İçten ve sıcacık gülüşünüz tüm cilt kusurlarını kapatır. Kendinizi kabullenmeniz öz güvenli yürüyüşünüz muhteşem bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Attığınız güzel adımlar, dokunduğunuz güzellikler sizin her zaman ışığınız.

Yazar: 7-Circle

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir