Çikolata Kisti Tedavisi

Sevimsiz hastalıkların başında gelen çikolata kisti, tedavi edilebilir bir sorun tatlılarım. Ancak tek tip tedavi mümkün değil. Her hastaya en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerek. İlk olarak çikolata kistinin konumu, büyüklüğü, yaş, yol açtığı belirtiler belirleniyor. Daha sonra da en uygun tedavi yöntemi başlıyor.

Çikolata kisti için ilaç tedavisi?

Çikolata kisti 5 cm ve üzeri büyüklükte büyük değilse, ilaç tedavisi başlanır. Östrojen seviyesini düşürücü tedaviler, aylık iğneler ya da endometriozis hücrelerini baskılayıcı ilaçlarla tedaviye başlaman mümkün tatlım. Bu tamamen hastalığın durumuna ve doktorun uzman görüşüne göre belirlenir. Çikolata kisti fazla büyükse cerrahi müdahale ya da farklı tedaviler gündeme gelebilir. Çikolata kistine zamanında müdahale edilmez ise;

  • Yumurtalık kapasitesi giderek azalır.
  • Yumurtlama ve yumurta kalitesi bozulur.
  • Tüp ile yumurtanın ilişkisi kesilir.
  • Gebe kalma oranları düşer.

Eğer ilaç tedavisine uygunsan, cerrahi tedavilerden önce kisti küçültmek ya da kontrol altına almak için ilaç tedavisine başlanabilir. Kistin yapısı ya da dokusu buna uygun ise doktorun da kararına göre uygun ilaç tedavisiyle kısa sürede daha iyi hissetmen mümkün.

Cerrahi tedavi ne zaman uygulanıyor?

Eğer doktorun kist için en uygun tedavinin cerrahi olduğuna karar verirse, laparoskopik yöntemle kist çıkarılabilir. Bu sayede daha kısa sürede tedavi sağlanabilir. Ancak unutmamak gereken, çikolata kistinin tekrarlayabilen bir sorun olduğu. Bu sebeple de altı ayda bir jinekoloji kontrollerini aksatmamak, kendimize dikkat etmek ve kendimize gereken değeri vermemiz gerekiyor.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir