Cildi Yaşlandıran 10 Yiyecek

Cildimiz düşündüğümüzden daha hassas. Bazen yediklerimiz bile cildimizin sağlığını yitirmesine ve yaşlanmasına neden olabiliyor. Çünkü bazı besinler cildin yapısını bozuyor, hücrelerin işlevlerini yitirmesine, dolayısıyla kararma ve yaşlanmayla sonuçlanan bir sürecin başlamasına neden oluyor. Bu yüzden de hassas cildimize gereken özeni göstermeli, sağlıklı ve kaliteli beslenmeliyiz. Özellikle 20’li yaşların sonundan itibaren yediklerimize dikkat etmeli ve aslında bazı besinleri ömrümüz boyunca tüketmemeliyiz. Cildimizin sağlığı ve güzelliği için uzak durmamız gereken besinler şöyle:

İşlenmiş etler: İşlenmiş etler salam, sosis, sucuk, konserve et gibi etlerdir. Bunlar kalitesiz ve atık etlerden oluşmalarının yanı sıra ciltte iltihaplara neden olabilecek maddeler de içerirler.

Rafine şeker: İşlenmiş şeker ciltte kırışıklıklara sebep olur. Çaya ya da kahveye şeker atmayı bırakmalı, şekerli tatlılardan da mümkün olduğunca uzak durmalısın. Kanserojen etkisinden bahsetmiyorum bile.

Kızartmalar: Özellikle patates kızartması yüksek yağ ve tuz içerdiği için cildi çabuk yaşlandırır. Hemen hemen bütün kızartmaların gereksiz kalori içerdiğini de unutmamak gerekir. Yani çok çabuk kilo aldırırlar.

Alkol ve sigara: Alkol ve sigaranın ne kadar zararlı olduğunu zaten biliyoruz. Her ikisinin de cildin yapısını bozduğu ve yaşlanmaya giden yolu hızlandırdığı bir gerçek. Ciğerleri yıpratmaları da cabası.

Trans yağlar: Özellikle fast food’lar trans yağ içerir. Çünkü hızlı hazırlanır ve aynı yağ defalarca kullanılır. Yine raf ömrüne sahip atıştırmalıklar da trans yağ içerir. Bunlar cilt hücreleri için tehlikelidir.

Kalitesiz karbonhidratlar: Beyaz makarna, ekmek, pirinç gibi karbonhidratlardır. Hamur işleri de kalitesiz karbonhidrat içerir. Vücuda faydası olmadığı gibi yedikçe acıktırmak ve yaşlandırmak gibi etkileri de vardır.

Margarin: Margarinler doymuş yağ asidi içerir ve bu da cilt için oldukça zararlıdır. Kalp için de çok zararlıdır. Yağ konusunda her zaman bitkisel yağları tercih etmeye özen göster.

Kola: Kola yüksek miktarda şeker içerdiği için vücudun şeker dengesini bozar ve ciltte lekeler oluşmasına neden olur. Bu tatlı içeceğin iç organlarda tahribata sebep olması ise tatsız özelliklerinden biri daha.

Kafein: Kafeini abarttığında yani mesela günde 2-3 bardaktan fazla kahve tükettiğinde cildin için alarm çalmaya başlar. Çünkü kafein cildi kurutur. Her zaman kahveden sonra bol su içmelisin.

Tuz: Günde 5 gramdan fazla tuz tüketmek cildi erken yaşlandırır, ödeme sebep olur, vücudun su dengesini bozar. Yani tuz, cildin nemini kaybetmesine neden olur. Tuzu fazla abartmasan iyi olur.

Genç bir cilt için her zaman Omega-3 yağ asidi içeren besinleri, yağlı tohumları, yeşil çayı ve suyu hayatına dahil et tatlım.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir