Cildin Erken Yaşlanmasına Sebep Olan 5 Yiyecek

Cildimizin zamanla elastikiyetini kaybettiği ve yer yer kırıştığı bir gerçek. Bu hem zamanın bir oyunu hem de yaşam tarzımızın bir getirisi. Özellikle beslenme şeklimiz cildimizin ne kadar uzun süre genç kalacağını belirleyen öğelerden biri. Beslenme bu noktada; yeterli su içmek, düzenli uyku uyumak, düzenli spor yapmak, sigaradan uzak durmak, cildi temizlemek, nemlendirmek ve korumak kadar önemli. Bazı besinler var ki bunları tüketmek cildin erken yaşlanmasını sebep oluyor. Bu yüzden de sağlıklı ve genç bir cilt adına bu besinlerden uzak durmak gerekiyor. Şimdi seninle erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara neden olan 5 yiyeceği paylaşacağım. Unutma, ışıl ışıl bir cilt için yukarıda saydığım konulara dikkat etmelisin. Cildine ve kendine iyi bakmalısın. Çünkü sen çok değerlisin. <3

1- Rafine şeker kolajene zarar verir. Oysaki kolajen cildin genç görünmesini sağlayan bir etmendir. Bu yüzden rafine şeker içeren kek, pasta, reçel, dondurma gibi yiyeceklerden uzak durmanda fayda var.

2- Kötü karbonhidratlar cilde zarar verir. Nedir bunlar? Mesela beyaz ekmek, beyaz makarna, hamur işleri, kahvaltılık gevrekler gibi. Yani işlenmiş karbonhidratlar yerine tam tahıllı yiyecekleri tercih edebilirsin.

3- Süt ve süt ürünleri laktoz adı verilen ve kolajene zarar veren maddeyi içerirler. Süt ve süt ürünleri kalsiyum deposu olsalar da kullanımını sınırlı tutmalısın. Çünkü uzun vadede cilt için zararlı.

4- Margarinler doymamış yağ içerirler ve bu da cildin erken yaşlanmasına neden olur. Margarin yerine tereyağını veya zeytinyağını tercih edebilirsin. Yemeklerine de bunları eklemen çok daha faydalı.

5- Kırmızı et tüketimini kısıtlı tutman ve pişirme seçeneği olarak fırını ya da ızgarayı tercih etmen cildin için çok daha iyi olabilir. Zaten kızartmaların geneli, yağlı oldukları için, cilde zararlıdır.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments