Cildini Nemli Tutmak İçin Tüketmen Gereken Besinler

Yaz aylarında cildimizin ekstra neme ihtiyacı var. Çünkü hem güneş hem de deniz cildimizi kurutabiliyor. Zaten mutlaka güneş koruyucu krem kullanmalı ve güneş ışınlarının dik konumda olduğu saatlerde güneşe pek çıkmamalıyız. Bunun yanı sıra bol su tüketmemiz gerektiğini de zaten biliyorsun. Peki, cildimizi yeterince nemlendirmezsek ne olur? Cildimiz kurur, canlılığını yitirir, bozulur ve çabuk yaşlanır. Sağlıklı beslenerek cildini nemli tutman mümkün. Özellikle de şu besinleri düzenli olarak tüketerek:

Avokado: İşte övmelere doyulamayan bir besin. Çünkü besin değeri yüksek. İçeriğindeki kaliteli yağlar cildi nemlendiriyor, protein sayesinde de cildi sağlıklı tutuyor.

Hindistan Cevizi: Hem daha sağlıklı hem de daha genç bir cilt için çare Hindistan cevizi. Su oranı yüksek olduğu için yaz ve nem deyince akla o geliyor.

Zeytinyağı: Salataların gözdesi zeytinyağı tam bir E vitamini deposu. Zaten kendisi pek çok cilt bakım ürününde de kullanılıyor. Yani lafın kısası nem var kuzum!

Koyu yapraklı yeşillikler: İşte yazın bol bol salata tüketmek için bir sebep daha! Koyu yapraklı yeşillikler mineral ve vitamin bakımından zenginler, serbest radikallerle savaş halindeler.

Yumurta: Cildin elastikiyetini artıran ve az yağ içeren bir besin yumurta. Bu yüzden de cilde nem kazandırıyor, cildi iyileştiriyor. Sonrası tazelik.

Domates: Domates yüksek miktarda likopen içeriyor ve bu da ışıl ışıl bir cilt anlamına geliyor. Özellikle pişirerek yersen besin değeri açısından daha etkili olur.

Sulu meyveler: Yazın olmazsa olmazı sulu meyveler, mesela karpuz gibi. Kolajen üretiyor, hücreleri yeniliyor, cildin esnek ve sağlam olmasını sağlıyor. Yalnız içeriklerinde bulunan fazla şekere dikkat diyorum!

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir