Cilt Lekeleriyle Yaşamak Zorunda Değiliz!

Bazen aynaya bakar ve yüzümüzde daha önce orada olmayan kahverengi bir leke fark ederiz. Ya da ellerimizde gençlik döneminde yaptırılan kötü dövmeler gibi duran lekeler oluşabilir. Bu lekeler muhtemelen güneş yanığı, sivilce ya da yaş almakla ilgilidir. Ne tam belli olur ne de tamamen geçer. Orada öylece durur. Silik olduğu için kapatıcıyla kapanır ama varlığını bildiğimiz için rahatsızlık verir. Üstelik dikkat edilmezse zamanla koyulaşabilir de. Bu lekelerden uzman kişilerce yapılan lazer tedavileriyle birkaç seansta kurtulmak mümkündür. Ayrıca eczanelerde satılan ve lekeleri geçiren dermo kozmetik ürünler de mevcuttur. Eğer doğallıktan yanaysan, ben sana evde kolayca hazırlayabileceğin birkaç maske önereceğim. Bu maskeler sayesinde zamanla farkı hissedeceksin. Birkaç uygulamadan sonra lekelerin gözle görülür şekilde silikleşecek. Bir süre sonra da tamamen yok olacak. Fakat yeni lekelerin oluşmaması için dikkat etmen gereken bir şey var. Yaz kış demeden cilt tipine uygun güneş kremi kullanmalı ve kendini güneşin zararlı ışınlarından korumalısın. Hadi başlayalım!

Limon maskesi

Limondaki sitrik asit lekeleri çıkarmak, cildi beyazlatmak ve temizlemek için birebirdir. Ayrıca ciltteki ölü hücrelerin atılmasını ve yenilerinin oluşmasını da sağlar. Bunun için limonun suyunu sık ve bir parça pamuğa dök. Lekeli kısımları ovala ve daha sonra o bölgeye nemlendirici sür. Bu işlemi 2 ya da 3 hafta boyunca her gün uygularsan etkisini göreceksin.

Maydanoz maskesi

Maydanoz ciltteki renk bozukluklarını giderir. Ayrıca detoks etkisiyle cildi temizler ve yeniler. Bir tutam maydanozu yıkadıktan sonra doğra ve havanda iyice ez. İçine birer çay kaşığı limon suyu ve bal dök ve karıştır. Bu karışımı göz çevren hariç bütün yüzüne sür. (Vücudundaki lekeli bölgelere de uygulayabilirsin.) 15 dakika bekle, soğuk suyla durula ve nemlendirici sür. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kez yapabilirsin.

Patates maskesi

Patates, içindeki vitaminler ve mineraller sayesinde kolajen oluşumunu sağlar. Kolajen de cildi yenileyen ve güçlendiren bir proteindir. Bu yüzden patates maskesi cildi baştan yaratarak lekelerden kurtarır. (Ayrıca morluklara ve berelere de patates koymak iyi gelir.) 3 patatesi soy ve rendele. Ortaya çıkan suyu süz ve bu suyun içine yarımşar çay kaşığı limon suyu ve bal koy. Bu karışımı yüzüne sür ve 20 dakika bekledikten sonra durula. Bu maskeyi haftada 1 kez yapabilirsin.

Zerdeçal maskesi

Antioksidanlar bakımından zengin olan zerdeçal hasarlı ciltleri onarır ve iyileştirir. 2 yemek kaşığı sütün içine 1 kaşık toz zerdeçal at ve karıştır. 1-2 damla limon suyunu da ekleyerek karıştırmaya devam et. Bu karışımı özellikle siyah lekelerin üzerine sür. 15 dakika bekledikten sonra güzelce durula. Çünkü iyi durulamazsan bu sefer de zerdeçalın kendisi iz bırakabilir.

Badem yağı maskesi

Badem yağı yüzdeki leke ve izleri gidermede etkili bir yöntemdir. İçine biraz limon suyu da eklersen kesin çözüm elde edebilirsin. 2 çay kaşığı badem yağını biraz ısıt ve 10 dakika boyunca yüzüne masaj yaparak uygula. Bu işlemi 2 hafta boyunca her gece uygulayabilirsin. Cildine zarar vermez aksine cildini besler.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir