Ciltteki Parlamayı Kontrol Altına Alacak Cilt Bakım Önerileri

Cildinizin yağlanmasını sağlayan genetik, yeme-içme alışkanlıkları, stres gibi faktörlerden bir diğeri de havaların ısınması. Cildin fazla miktarda sebum üretmesine bağlı olarak tıkanan gözenekler, yağlı cilde sahip olanların en sık karşılaştığı problemlerden bir tanesi. Cildinizdeki parlamayı en aza indirmek için izleyebileceğiniz cilt bakımı rutinini aşağıda okuyabilirsiniz.

1)Cildinizi temizleyin

İçinde salisilik asit gibi cildin yağ üretimini dengelemeyi vaat eden içeriklere sahip yüz temizleyicilerin yardımı ile cildinizdeki yağlanmayı ve buna bağlı sivilce oluşumunu kontrol altında tutabilirsiniz.  

2)Nemlendirmeyi unutmayın

Yağ ve silikon içermeyen, su bazlı ya da jel formda hafif nemlendiriciler ile cildinize ihtiyacı olan nemi sağlarken gözeneklerinizi tıkamayacak ürünler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sivilce oluşumunu önlemesi, kuru ciltlere nem sağlaması ve cildi dış etkenlere karşı koruması ile bilinen ve pek çok nemlendiricide tercih edilen Jojoba yağı gibi cildinizin neme doymasını sağlarken gözeneklerinizi tıkamayacak doğal yağlar da tercih edebilirsiniz.

3)Cildinizi arındırın

Haftada bir uygulayacağınız bir peeling ya da maske ile gözeneklerinizi arındırabilir ve fazla yağ oluşumunu kontrol altına alabilirsiniz. Bunun için aktif kömür ya da glikolik asit içeren maske ve arındırıcı peelingleri tercih edebilirsiniz. 

4)Güneşten korunun

Hafif bir yapıya sahip, yüksek SPF faktörlü güneş koruyucu kullanarak hem cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilir, hem de leke oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Güneş koruyucu krem tercihlerinizde yağ, silikon, paraben ve parfüm gibi cildi yağlandırabilecek ya da gözenekleri tıkayabilecek içerikler olmamasına dikkat etmeyi unutmayın.

Yazar.: Irmak Peltekoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir