Çörekotu: Küçük Taneler Büyük Mucizeler

Börek, poğaça ve açmalarımızın üstünü süslediğimiz minik tanecikler aslında bir şifa kaynağı. Çörekotu tıbbi ilaç yapımında kullanılmaktadır. Phytomedicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre çörekotu yağının antienflamatuar özelliğinin astım hastalığına iyi geldiğigösterilmiştir. Diğer araştırmalarda ise çörekotunun içeriğindeki thymoquinone bileşeninin radyasyon yüzünden zarar gören beyin dokularını koruduğu ve yüksek tansiyonu düşürme konusunda başarılı olduğu belirtilmiştir. İçeriğindeki thymoquinon Parkinson hastalığında etkilenen nöronlara etki ettiği belirtilmiştir.

Çörekotu yağının karaciğer fonksiyonlarını desteklediğini ispatlamıştır. Çörekotu yağının kan şekerini düşürdüğü ve dünyadaki tip1-tip2 diyabeti önlemek için önerilen birkaç tane bitkisel üründen bir tanesidir.

Çörekotu yağı saç köklerini güçlendirir, daha sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmanızı sağlar. Cildiniz için ise hücreleri derinden iyileştirerek sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yakın zamanda yapılan araştırmalarda çörekotu yağının cilt egzamasının şiddetini azaltmada cilt kremi Betamethasone kadar etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Dyt. Cemre Su Sungur

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir