Kitap Önerisi: Damızlık Kızın Öyküsü

Feminist kitaplar okumaya ve kadın haklarını daha iyi anlamaya en çok ihtiyacımız olan dönemdeyiz. Bu yüzden sana Margaret Atwood’un “Damızlık Kızın Öyküsü” kitabını önermek istiyorum. Doğan Kitap etiketi ve Özcan Kabakçıoğlu ve Sevinç Altınçekiç çevirisiyle yayımlanan kitap, bir feminist distopyaya dayanıyor. Kitabın hakkında kısmında da yazıldığı gibi; Damızlık Kızın Öyküsü, bütün distopyalar gibi geleceğe dair bir paranoyayı değil, içinde yaşadığımız gerçeğin ta kendisini dile getiriyor. Erkek egemen muhafazakar bir rejimin üremeyle sınırlandırdığı, mahrem örtülerin  ardına gizlediği kadın bedenleriyle bize aşina gelen bir gerçeğin. Anlatılan bizim hikayemizdir!

Damızlık Kızın Öyküsü’nün bir de dizi uyarlaması var. Başrollerinde Elizabeth Moss, Joseph Fiennes gibi başarılı oyuncuların yer aldığı “The Handmade’s Tale” (2017 – ), kitabın öyküsünü birebir işliyor. Bu başarısından dolayı 2 kere Golden Globe ödülünü almaya da hak kazandı.

Sen de kadınlığı daha iyi anlamak ve bundan güç almak için bu kitabı mutlaka okumalısın. O zaman “benim bedenim, benim kararım” sözünü daha iyi anlayacak; özgürlüğün değerini bilecek; kendine ait bir benliğe, düşüncelere, düşlere, tercihlere, arzulara sahip olmanın önemini kavrayacaksın. Kadınlık çok güzel, bilinçli kadınlık daha da güzel. İyi okumalar tatlım!

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir