Cüce Olarak Doğup, Dev Olarak Ölen Adam Rainer’ın İlginç Hikayesi

Dünya tarihine hem cüce hem de dev olarak adını yazdıran Rainer, yaşamına cüce olarak başladı. 1899’ da Avusturya’da dünyaya gelen Adam Rainer’ın ailesi ise normal boyuta sahip insanlardı.

18 yaşına geldiğinde 1.22 cm boyu olan Rainer orduya katılmak istedi. Ancak boy standartlarına uymadığı için reddedildi.

Orduya katılmakta ısrarcı olan Rainer, 5 cm uzadığında tekrar orduya başvurdu. Ancak cüce olması ve yeterli güçlülük seviyesinde olmadığı için tekrar reddedildi.


Cücelik teşhisine rağmen el ve ayaklarının boyutsal olarak büyük olması da sorunları arasındaydı.

Tıbbi kayıtlara göre Adam’ın orduya ilk başvurusunda ayak numarası 43’tü ve bir sonraki başvurusunda ise (3 yıl sonra) ayak numarası 53 numaraya kadar çıkmıştı.


Hayatının ne büyük değişimini 21 yaşında yaşadı: Boyu 2.42 metreye kadar çıktı

On sene içerisinde 1.42 cm olan boyu 2.16 cm’ye kadar çıkmıştı. Kamburluğa sebep olan ve hayatını orantısız yaşamasının sebebi ise akromegali.

Bir tümör türü olan bu hastalık Rainer’ın belli bir yere kadar büyümemesine sebep olurken, belli bir yerde sonra ise durdurulamaz şekilde büyümesine yol açtı.
10 yıl boyunca büyümesine sebep olan tümöre kesin bir sonuç elde edilemedi. Sadece etkisi azaltılmaya çalıştır. Ancak bu Adam Rainer’ın yavaş yavaş ölmesine sebep oldu. Önce sağ gözünün görme yetisini kaybetti, sol kulağının sağır olmasına ve bel kemiğinin eğriliği yüzünden yatağa bağlı kaldı.

51 Yaşına Geldiğinde, Vücudu Dayanamadı

Adam Rainer, yaşamını yitirdiği zaman boyu 2.34 cm’di. Kendisi dünya tarihine hem cüce hem de dev olarak adını yazdıran ilk ve tek isim oldu.

 

 

 

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir