Daha Huzurlu Bir Uyku İçin 10 Öneri

Hayatımıza Corona Virüsü ile birlikte yepyeni bir stres level’ı da eklendi. Bu da özellikle uyku düzenimizi etkiliyor. Saatlerimiz şaştığı için, önümüz belirsiz olduğu için, her şeyden önemlisi bu virüsün şakası olmadığı için gerginiz ve dolayısıyla rahat uyuyamıyor olabiliriz. İşte bu yüzden sana daha huzurlu bir uyku çekmen için birkaç öneride bulunacağım. Bu dönemin bir an önce geçmesini, ruhen daha iyi hissetmeyi ve alıştığımız düzene dönmeyi hepimiz umutla bekliyoruz. Ama o zamana kadar iyi bir uyku, dinlenmiş ve sağlıklı bir beden çok önemli. Daha iyi düşünmek, daha iyi hissetmek için. Ve tabii ki bağışıklık sistemimizin güçlü kalması için. Önerilere geçelim!

1- Gece uykusu vücudumuz için oldukça önemli. 8 saat uyumalı ve bunu gece yapmalısın. Bu yüzden gündüz kestirmeleri yapma. Güzellik uykusuna yatma.

2- Kendini belli bir uyku düzenine alıştır. Yatmak için de kalkmak için de kendini zorla. Yatarken papatya çayı ile rahatlayabilir, kalkarken de en sevdiğin şarkının enerjisinden yararlanabilirsin.

3- Çok fazla uyumak da depresif bir ruh haline girmene neden olabilir. Tatsız bir baş ağrısı da cabası. Kalk ve kahveni hazırla. Umutsuz olma. Çünkü bu günler geçecek. <3

4- Kendi yatağında, temiz çarşaflarla ve pijamalarınla uyu. Yani uyku düzenine girdiğinden emin ol. Yani koltukta, kanepede, televizyonun karşısında uyuma.

5- Uyuduğun oda iyi havalandırılmış olsun ve çok sıcak olmasın. Mümkünse telefon, tablet, bilgisayar gibi şeyler bu odada bulunmasın. Sen de yatmadan önce telefona bakma.

6- Sana tavsiyem, yatmadan önce haberleri izleme. Çünkü bu dönemde pek de iç açıcı haberler almadığımız bir gerçek. Olanları düşünmekten uyuyamama ihtimalin yüksek.

7- Eğer her şeye dikkat ettin ama yine de yatakta dönüp duruyorsan kendini zorlama. Kitap okumayı ya da sessizce uzanmayı dene. Uyku gözlüğü takmak ve 100’den geriye saymak da etkili olabilir.

8- Seni uyku sırasında huzurla dolduran ve hastalıklardan koruyan hormonun adı melatonin. Ve bu hormonun aktif olabilmesi için yattığın yerin karanlık olması gerekiyor. Buna dikkat.

9- Yatmadan kısa bir süre önce kafein veya C vitamini tüketmek de uykunu kaçırabilir. Hatta seni 6 saat uyutmayabilir. Eğer bunu yaşıyorsan kahveni, çayını, portakal suyunu sabahları iç.

10- Kendini sporla, ağır işlerle yorarak yatağa girmek hemen uykuya dalmanı sağlamaz. Aksine kaslarının ağrımasana neden olur. Yatağa dinlenmiş bir şekilde girmelisin.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir