Daha Üretken Hissetmek İçin Çalışma Masanızda Bulunmaması Gereken 5 Şey

3gei92 - Daha Üretken Hissetmek İçin Çalışma Masanızda Bulunmaması Gereken 5 Şey

Organize olmakta yetenekli kişiler bile dönem dönem yapacakları işleri planlamakta zorlanabilir. İşler üst üste yığıldığında çalışma alanınızda yer açmanız verimliliğinizi korumak adına atlamamanız gereken bir adım.
Harvard Business Review’da yayınlanan bir araştırmaya göre; çalıştığınız masa, üretkenliğinizi ve iş yapma yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Masanızda durmaması gereken bu şeylere dikkat ederek biriken işlerinizin yarattığı kaostan kurtulabilirsiniz.

1) Sağlıksız Atıştırmalıklar

lc98hz - Daha Üretken Hissetmek İçin Çalışma Masanızda Bulunmaması Gereken 5 Şey
Yoğun bir günde odaklanmanız zirvedeyken farkında olmadan bir paket bisküvi bitirebilirsiniz. Beslenme uzmanı ve yazarı Amanda Hamilton’a göre, “Atıştırdığımız yiyecekler, diğer kötü etkileriyle beraber iş yerinde daha az üretken olmanıza neden oluyor, bu yüzden basit görevler bir gerekenden daha uzun sürebiliyor.

2) Kişisel Bakım Ürünleri

hc69lv - Daha Üretken Hissetmek İçin Çalışma Masanızda Bulunmaması Gereken 5 Şey
Saç spreyi, nemlendirici, diş fırçası, lens solüsyonları gibi ürünler çekmeceden çıkıp masanın üzerine konulduğu an beyinde başka görevler için uyarıcıları tetikler. Bu da asıl yapmanız gereken işler üzerindeki organizasyon hakimiyetinizi ve odaklanmanızı kötü etkiler.

3) Öğle Yemeği

ytv28n - Daha Üretken Hissetmek İçin Çalışma Masanızda Bulunmaması Gereken 5 Şey
Masanızda öğle yemeği yemenin akıllıca olduğunu ve zaman kazandırdığını düşünebilirsiniz. Yapılan birçok araştırma doğrultusunda insanların gün içinde ortam değiştirmelerinin yaratıcılık ve inovatif düşünme yeteneklerine katkı sağladığını söyleyebiliriz. Öğle yemeği için masanızı alan olarak kullanmamanız hem kısa bir mola etkisi sağlar hem de yemek artıklarının oluşturduğu dikkat dağıtan görüntüye maruz kalmazsınız.

4) Gereğinden Fazla Post-It

vj9z4b - Daha Üretken Hissetmek İçin Çalışma Masanızda Bulunmaması Gereken 5 Şey
Bir iki post-it işleri hatırlamanız ve sıraya koymanız için sizlere yardımcı olabilir. Bir süre sonra post-it sayısı kontrolden çıkıp çalışma alanınızı işgal etmeye başlarsa kafanızı karıştırabilir. Odaklanmanızı korumak adına öncelikleriniz doğrultusunda post-it kullanımında daha kontrollü olabilirsiniz.

5) Kirli Çay/Kahve Kupaları

tujj08 - Daha Üretken Hissetmek İçin Çalışma Masanızda Bulunmaması Gereken 5 Şey
Etraftaki yıkanmamış çay/kahve kupaları, çalışma alanınızın gözünüze oldukça dağınık gelmesine yol açar. Sadece bir dakikanızı ayırın ve kahve fincanınızı mutfağa bırakın.
Kaynak: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir