Depresyonun Neden Olduğu 8 Düşünsel Çarpıtma

Depresyondayken, kendimizi ve başkalarını gerçek olmayan şeylere inandırma eğiliminde oluruz: “hiçbir şeyi beceremiyorum”, “hayatım rezalet”, veya “asla iyileşemeyeceğim” gibi. Bu tarz düşünceler doğruluk payı ne kadar olursa olsun zihnimizde aralıksız olarak dolaşır, iyileşme yolunda atılması gereken adımları sekteye uğratır. İşte bu gibi olumsuz ve depresif düşüncelerin kaynağı zihnimizdeki birtakım olumsuz çarpıtmalardır.


1) Ya Hep Ya Hiç Düşüncesi

En ufak bir başarısızlığımızda, tüm geçmiş başarıları siler, unuturuz. Hayatın siyah ve beyazdan oluştuğunu düşünürüz.


2) Aşırı Genelleme

Yaşadığımız ufak bir sorunu tüm hayatımızla bağdaştırarak “zaten hep böyle oluyor” mantığına sığınırız.


3) Zihinsel Filtre

Tek bir olumsuz ayrıntıyla saplantılı bir şekilde uğraşır, resmin bütünü göremez hale geliriz. Azıcık parfümün tüm odaya dağılması gibi düşüncemiz tüm zihnimizi kaplar.


4) Olumluyu Geçersiz Kılmak

Olumlu bir şey yaşadığımızda onları “istisnalar” olarak yorumlar, bu duydunun ne zaman sona ereceğini ve yeniden ne zaman mutsuz olacağınızı düşünürüz.


5) Aşırı Büyütme / Küçültme

Olayların değer ve önemini abartır, kendi kişiliğimizi küçültürüz. Başarısız olunca bunu abartır, bir şeyi başarınca da buna rağmen kendi kendimizi ezeriz.


6) Duygusal Kararlar

Hissettiğimiz her şeyin gerçek olduğuna inanırız: “çok korkuyorum, demek ki ortada korkulacak bir durum var” gibi.


7) Etiketleme

Bir hata yapınca zihnimiz otomatik olarak kendi kişilik özelliklerimize “beceriksiz” ifadesini ekler. En ufak bir olayın karakterimizi oluşturduğuna inanırız.


8) Kişiselleştirme

Kendimizi, aslında ilgimizin olmadığı bir olayın başrolü gibi algılar, olayları kendi davranışlarımıza yorumlamaya çalışırız.

Ceotudent

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir