Dirençli Kilolara 3 Adımda Veda Edin

“İlk başta çok güzel kilo veriyordum, sonra birden kesildi!” cümlesi tanıdık mı geliyor? Gelin biraz dirençli kilolar üzerinde konuşalım.

Çok güzel bir şekilde beslenme programınızı uyguluyor ve çok güzel sonuçlar alıyordunuz fakat sonra birden verdiğiniz kilo haftada 200-300 grama düştü ve hatta belki de durdu. Endişelenmeyin! Öncelikle sakin olun, vücudunuz daha fazla zayıflamamak için direnç gösteriyor. Bunun yaş, hormon, metabolizma hızı, kullandığınız ilaçlar ve bazı olası hastalıklar gibi birçok sebebi olabilir. Öncelikle sağlığınızla ilgili her şeyin yolunda gittiğinden emin olun. Sonrasında yapabileceklerimiz var.

  1. Rutin öğünlerinizin dışına çıkın.

Örneğin her sabah yumurtalı peynirli kahvaltı yapıyorsanız bir süreliğine bunu değiştirin. Bunların yerine yoğurt ve meyve tüketmeyi deneyin.

Ya da her öğlen et/tavuk tarzı besleniyorsanız, sebze yemeğine ya da kurubaklagile yönelin.

Yani diyorum ki metabolizmanızı şaşırtın! 😊

  1. Rutin fiziksel aktivitenizi arttırın.

Diyelim ki siz hiç aktif değilsiniz, neredeyse hiç yürümüyor ve her yere bir araçla gidiyorsunuz. Bir engeliniz yoksa yürüyüş yapın veya bisiklete binin. Yok ben yürüyüşümü hep yapıyorum derseniz, farklı bir fiziksel aktiviteye yönelebilir ya da yaptığınız fiziksel aktivitenin süresini uzatmayı deneyebilirsiniz.

  1. Sabırlı olun.

Dirençli kiloları vermek zaman alır ama asla imkansız değildir. Sabırlı olun ve sakın kendinizi aç bırakmayın. Bu, uzun vadede işe yaramayacak ve verdiğinizden daha fazla kilo almanıza sebep olacaktır.

Sağlıkla, sevgiyle, dirençli kilolarınızdan kurtulmanız dileğimle!

Dyt. Burcu Akgül

@diyetisyenburcuakgul

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir