Doğum Sonrası Beslenme

Yeni anneler için en iyi beslenme, yoğun bir yaşam temposunu desteklemek için farklı gıdaların bir dengesini sağlamalıdır. Emziriyorsan, bebeğin için besin sağlarken senin beslenme ihtiyaçların da artacak.

Yeni bir anne olarak, zamanın ve enerjin üzerindeki diğer tüm gereksinimlerle birlikte sıkı bir beslenme programıyla başa çıkacaksın. Bu, yorucu olabilir.

Çeşitli gıdalardan doğru miktarda tüketmek, enerji seviyeni yüksek tutmana ve bebeğin için besleyici anne sütü sağlamana yardımcı olacak.

Peki, yeni anneler için en iyi beslenme nedir?

Emzirirken tavsiye edilen günlük besin alımın, %188’e kadar artar1. Bu yüzden kaliteli anne sütü üretimi için daha fazla besine ihtiyacın olacak. Beslenme düzenindeki sebze ve tahıl miktarını artırmak, kendi sağlığını destekleyecek ve büyüyen bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamana yardımcı olacak.

Emzirme sırasında 5 ana gıda grubundan aşağıdaki miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilmekte2:

Gıda grubu Minimum Tavsiye Edilen Günlük Alım (TEGA)
 Taze sebze ve meyveler 5 – 7 porsiyon
 Yumurta, kuru baklagiller 1 porsiyon
Tahıllar (ekmek, kahvaltılık gevrek, pirinç, makarna, yulaf, vs.) Ekmek: 4 – 6 dilim Pirinç, bulgur, makarna vb.: Hiç veya 2 – 3 porsiyon
Et, tavuk, balık 3 – 4 porsiyon
Süt, yoğurt, peynir ve/ veya alternatifleri Süt ve yoğurt: 2-3 su bardağı (400-600ml) Peynir: 2 kibrit kutusu kadar (60 g)

Diğer tavsiyeler de şunlar:

  • Tereyağı ve krema gibi doymuş yağlardan sıvı yağlara ve ekmeğe sürülebilir yağlara geç.

Atıştırmalık bir şeyler istediğinde yoğurt, bir parça peynir veya meyve gibi sağlıklı bir gıda seç.

  • İşlenmiş ve hazır yiyecekleri azalt. Paket yemekler ve bisküviler, kekler, işlenmiş etler, cipsler, tatlılar ve gazlı içecekler gibi hazır gıdalar -eğer illa yenecekse- yalnızca ara sıra yenmeli. Atıştırmalık bir şeyler istediğinde yoğurt, bir parça peynir veya meyve gibi sağlıklı bir gıda seç.
  • Günde en az 2 litre su iç.

Bebeğin gelişimi için anne sütü tavsiye ediliyor.

Emzirebiliyorsan, bebeğin için gerekli besinleri sen sağlıyor olacaksın. Anne sütü, sağlıklı gelişimi destekler ve bebeğinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Emzirme aynı zamanda anneler için harika bir bağ kurma deneyimidir.

Emzirirken uzak durulması veya kısıtlanması gereken yiyecek ve içecekler:

Hamileyken menü dışında bıraktığın yiyeceklerin birçoğunun artık yeniden tadını çıkarabileceğini bilmek seni mutlu edecek. Ama yediklerin ve içtiklerinin anne sütü aracılığıyla bebeğine geçebileceğine dikkat et.

  • Kafein bebeğini huzursuz yapabilir ve senin de uyku düzenini kesintiye uğratabilir. Günlük alımını kısıtlamaya veya azaltmaya çalış.

Yeni anneler için besin desteği

Hamilelik sırasında bedenindeki demir ve diğer önemli besinler azalmış olabilir. Yenidoğan bebeğine bakmak, zamanın ve enerjinin birçoğunu alacaktır. Bu yüzden ilk birkaç ay düzenli yemek yemekte zorluk yaşayabilirsin.

Emziren anneler

Emziriyorsan, aç bir bebeğin ihtiyacıyla başa çıkmak için ekstra besinlere ihtiyaç duyacaksın.

Kaynakça:

1. National Health and Medical Research Council. Nutrient Reference Values for Australia and New Zealand Including Recommended Dietary Intakes, 2006.
2. T.C. Sağlık Bakanlığı, Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme, 2008.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir