En Çok Yapılan 15 Güzellik Hatası

1- Yeterince su içmemek: Su cildi nemlendirir, canlandırır ve yeniler. Güzellik, sağlıklı bir bedene sahip olmakla doğru orantılı. Suyun da; hücrelere besin ve oksijen taşımak, böbrekleri temizlemek, kan basıncını dengelemek gibi sayısız faydası var. Bu yüzden günde 2-3 litre su içmen önemli.

2- Çok fazla makyaj yapmak: Bir ton makyaj cildinin hava almasını engellediği gibi yüzüne de yapay bir görünüm verir. Bazen bir nemlendirici, bir gülümseme makyajdan çok daha iyi. Annabelle gibi olmak istemiyorsan cildini aşırı makyajla boğma.

3- Güneş kremi kullanmamak: Güneş cilt için yararlı olan kalsiyum ve D vitamini deposu. Mutlaka güneşlenmek gerek ama güneşin zararlı ışınlarından da korunmak gerek. Kanserden cilt hastalıklarına dek birçok olumsuz etkisi olabilir çünkü. Bu yüzden yaz kış demeden koruyucu güneş kremi kullan.

4- Peeling yapmamak: Peeling ölü deriyi temizler, gözenekleri açar ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Haftada bir ya da iki kez, mesela duşlarda, cildine peeling uygula.

5- Cildi nemlendirmemek: Yaşlılık kendisini özellikle boyun ve ellerde belli eder.  30’lu yaşlardan itibaren bu bölgelere düzenli olarak nemlendirici krem sürmen gerekir.

6- Yanlış fondöten seçmek: Fondötenin rengi cildinden koyu ya da açık olursa sırıtacaktır. Üstelik yüzün ve boynun da farklı renklerde görünecektir. Bu yüzden doğru fondöteni, gün ışığında ve iç bileğine uygulayarak seçmelisin.

7- Saç kremini saçın tamamına sürmek: Saç kremini şampuan gibi saçının tamamına uygulamamalısın. Bu durum yağlanma ve dökülmelere sebep olabilir. En doğrusu saç uçlarına uygulamaktır.

8- Kalın çizgiler çekmek: Kalın French çizgisi, kalın dudak çizgisi, kalın eyeliner, kalın kaş çizgisi biraz korkutucu olabilir. Fazla allık, taşmış ruj ve alt kirpiklere çekilen rimel de öyle. (Eyeliner’ı Amy Winehouse gibi kalın ama kedi stili çekeceksen başka.)

9- Aşırı bronz olmak: Bazılarımız bronzlaşmayı sever. Bronz olmak kusurları gizlerken, kıyafetleri de ön plana çıkarır. Bazılarımız beyaz tenli olduğu için istese de bronzlaşamaz, kızarır ya da bronzlaşmayı tercih etmez. Ama aşırı bronz olmak hem sağlıklı değil hem de bütün doğallığını alır götürür.

10- Makyaj malzemelerini temizlememek: Cildinle direkt temas eden ve mikrop barındırmaya müsait olan makyaj malzemelerini sık sık temizle. Özellikle fırçalarının temizliğine özen göster. (Bunun için fırçalarını sabunlu su dolu bir bardakta bekletip, duruladıktan sonra kağıt havluyla nazikçe kurulayabilirsin.)

11- Saçları sıkıca toplamak: At kuyruğu, topuz gibi modeller saçların daha sık kırılmasına neden olur. Ayrıca nemli saç daha hassas olduğu için; saçın ıslakken maşa kullanmamalı, saçlarını kalın havluyla sıkarak kurutmamalısın.

12- Makyajla uyumak: Yatağa makyajla girmek gece boyunca cildinin nefes almasını önler, rahatsız bir uykuya ve yüzünde sivilcelerin oluşmasına neden olur. Bunun için yatmadan önce mutlaka makyajını temizle ve nemlendiricini sür.

13- Güneş gözlüğü kullanmamak: Kaliteli bir güneş gözlüğü camı, gözlerini koruduğu gibi cildinin yaşlanmasını da önler. Çünkü eğer gözlük kullanmıyorsan gözlerini kısarsın ve bu da kırışıklıklara neden olur.

14- Sağlıklı yaşamamak: Güzelliğin en büyük düşmanları; düzensiz uyku, sağlıksız beslenmek, egzersiz yapmamak ve stresli yaşamak. Özellikle stres erken yaşlanma ve mutsuzluk sebebi.

15- Kendini sevmemek: Psikolojin güzelliğini belirleyen en önemli faktör. Kendini sevmeli, kendini her halinle kabul etmeli, kendine zaman ayırmalı ve hayattan keyif almalısın.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir