Tahıl Görünümlü Ot: Kinoa

Güney Amerika’dan kinoa geldi; salatalar, pilavlar bayram etti. Son zamanlarda değerini daha iyi anladığımız bir besin kinoa. Aslında tahıla benziyor ama ıspanağa daha yakın. Çünkü yeşil yaprakları var. Ama yenen kısmı tohumları. Hatta besin değeri oldukça yüksek olduğu için astronotların da tercihi kinoa. İçinde yüksek oranda aminoasit yani proteinin temel yapı taşı mevcut. A, B, C, D, K vitaminleri; magnezyum, çinko, kalsiyum ve fosfor da var. Bir tabak kinoalı salata ya da pilav yemenin hayati bir değeri var yani. Üstelik zayıflatması da cabası…

Kinoanın faydaları:

1- Meme kanseri oluşumunu önler.

2- Kemikleri ve dişleri güçlendirir.

3- Tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur.

4- Kansızlığa iyi gelir.

5- Kabızlığa iyi gelir.

6- Menopoz döneminde östrojen eksikliğinden kaynaklı hastalıkları önler.

7- Vücutta ödem oluşmasını engeller.

8- Metabolizmayı hızlandırır ve enerji verir.

9- Kalbi ve damarları korur.

10- Yüksek tansiyona iyi gelir.

Kinoalı salata tarifi

Kinoaya ulaşmak artık çok kolay. Büyük marketlerde rahatça bulunabilecek bu besin; haşlanarak salatalarda ve pilavlarda, un haline getirilerek de pastalarda ve keklerde kullanılıyor. Biz burada seninle kinoalı mevsim salatası yapacağız. Önemli not: Kinoayı haşlamadan önce iyice durulamayı unutma. Böylece acılığı gider ve daha leziz olur.

Malzemeler

Yarım çay bardağı kinoa

1 adet kırmızı biber

1 adet domates

Birkaç yaprak kıvırcık marul

1 demet roka

Nar ekşisi

Zeytinyağı

Tuz

Limon

Yapılışı

Bir tencereye 2 bardak su dök ve içine kinoayı ekle. Üstüne biraz da tuz serpip 15 dakika haşla. Süzgeçle süzüp soğuk sudan geçir. Bu arada yeşillikleri güzelce yıka ve geniş bir salata kabına ince ince doğra. (Domatesi soymayı unutma.) Üstüne zeytinyağı, nar ekşisi, limon ve tuzu da ekle. Bu malzemeleri tamamen kendi damak zevkine göre ekleyebilirsin. Böylece doyurucu ve lezzetli kinoalı salatan hazır!

 

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir