En Sık Rastlanan 5 Kadın Hastalığı

Kadın hastalıkları için dikkatli olmamız şart tatlılarım! Önlem almak, hastalıklar için en etkili tedavi. En sık görülen 5 kadın hastalığına karşı uyanık olmak için kolları sıvıyoruz ve önlemlerimizi alıyoruz!

1- Vajinal akıntı

Ergenlik döneminden itibaren neredeyse hepimizin en büyük sorunlarından biri olan akıntı, ciddi hastalıkların da habercisi olabiliyor.  Enfeksiyon kaynaklı akıntılar genelde kötü koku ve kaşıntı ile beraber kendini gösteriyor. Tedavi edilmezse kısırlık gibi ciddi sorunlar dahi meydana gelebiliyor.  Bunun dışında aşırı akıntı ya da akıntının formunun değiştiği durumlarda mutlaka kontrollerimize gitmeyi ihmal etmiyoruz!

2- Adet düzensizliği

Adet düzensizliği ciddi sorunların sebep olduğu hastalıkların başında geliyor. Ergenliğin ilk dönemlerinde düzensiz adetler normalken, ilerleyen dönemlerde adet düzensizliği söz konusu olduğunda mutlaka sebebini araştırmak gerekiyor.  Polip, miyom, endomterium (rahim) kanseri ve hiperlazi (rahmin iç duvarının kalınlaşması) gibi patolojik nedenlerle kanama düzensizlikleri ile kendini gösterebilir. Bu sebeple de muayenelerimizi düzenli olarak oluyor ve asla ihmal etmiyoruz!

3- Cinsel fonksiyon bozuklukları

Cinsel fonksiyon bozuklukları ülkemizde en sık görülen sorunlardan olsa da konuşmaktan çekiniyoruz. Cinsel ilişkiye girilmesini engelleyen hastalıklar ya da cinsel ilişki sırasında ağrı, uyarılma gibi sorunlarda da mutlaka bir uzmana başvurmamız gerekiyor tatlılar.

4- Pelvik ağrılar

Pelvik ağrılar çoğunlukla miyom kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Adet düzensizliğiyle de kendini gösteriyor.  Bu yüzden hiçbir pelvik ağrıyı görmezden gelmemeliyiz. Ağrıları ağrı kesiciyle ortadan kaldırmak yerine, doktorumuza başvurmayı tercih ediyoruz.

5- Kısırlık

Kısırlık birçok sebeple görülebiliyor. Ama kısırlık utanılacak ya da tedavisiz bir sorun değil. Günümüzde birçok kısırlık sorunu kolayca tedavi edilebiliyor. Pek çok sebepten meydana gelebilen kısırlık için endişelerin varsa bir sene boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişki ile gebelik için çalışmalı, şayet gebelik olmuyorsa, doktora başvurman gerekiyor.

 

Written by Pepapp

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir