Ev Partilerinin Belalısı: Alkol Lekesi!

Lekelerin en zorlarından biridir alkol lekesi. Özellikle arkadaşlarla geçen keyifli ev partilerinin ertesi günü, evin çeşitli noktalarında lekeler görmek hiç hoş olmaz. Sadece eşyalarda değil, o güne özel giyilmiş kıyafetlerde de adeta anlamsız bir desen gibi durur bu lekeler. Üstelik kötü koku yapar. Fakat onlarla yaşamak zorunda değiliz. Alkol lekelerini çıkarmanın uğraştırmayan yöntemleri var. Lekeleri düşünmeden, keyifli ve kahkahalı bir parti geçirmek mümkün. Senin için, alkol lekeleriyle baş etmenin enteresan ve kolay yollarını araştırdık.

ev-partilerinin-belalisi-alkol-lekesi_1

Şarap lekesi

  • Beyaz bir kıyafetin üstüne şarap damladıysa, tencerede süt kaynat ve kumaşı içine bastır.
  • Beyaz bir örtünün üstüne şarap damladıysa, lekeye tuz dök ve örtüyü yıkamaya at. Biraz çamaşır suyu da ekleyebilirsin.
  • Renkli bir kıyafete şarap damladıysa, el sabununa su ekleyip lekenin üstüne püskürt.
  • Ahşap mobilya üstüne şarap döküldüyse, mantar tıpasıyla sil ve o bölgeyi ceviz yağıyla parlat. Türk kahvesi de etkili olabilir.
  • Halıya kırmızı şarap döküldüyse, beyaz şarap kullanabilirsin. Beyaz şarap kırmızı şarabı nötralize eder. Ama öncelikle üstüne kağıt havlu koymalı ve fazla şarabı emmesini sağlamalısın. Ovalamamaya dikkat. Yoksa daha çok yayılabilir. Beyaz şarap yoksa onun yerine deterjan da kullanabilirsin.

ev-partilerinin-belalisi-alkol-lekesi_2

Bira lekesi

  • Beyaz ya da renki bir kıyafete bira döküldüyse, ılık suya amonyak karıştırıp silebilirsin. Eğer kumaş ipekliyse ispirto kullan.
  • Bir örtüye ya da koltuğa bira döküldüyse, üstüne kabartma tozu veya sofra tuzu dök ve sonra sil.
  • Halıya bira döküldüyse, üstüne kağıt havlu bastır. Islandıkça yenisiyle değiştir. 1 yemek kaşığı deterjan, 1 çorba kaşığı sirke ve 2 fincan ılık su karışımına batırdığın bezle lekeyi sil. Daha sonra temiz bir bezle de üstünden geç.

ev-partilerinin-belalisi-alkol-lekesi_3

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir