Evde Strese Yer Yok!

Bir insanın en büyük düşmanı strestir. Stres birçok hastalığın da tetikleyicisidir. Bu yüzden mümkün olduğunca stressiz yaşamak, yaşam kalitesini artırmak gerekir. Bu durum günümüzde; iş hayatı, trafik, insan ilişkileri gibi sebeplerle biraz zor olsa bile sağlığımız için çaba göstermeliyiz. Belki bunlardan kaçamayız ama en azından evimizde huzurlu hissedebiliriz. İnsanın evi bir nevi terapi merkezi gibidir. Evimizde kapısını kapattığımız an dış dünyayı kapının ardında bırakırız. Bu yüzden evimizin enerjisi çok önemlidir. Sesler, ışıklar, dekorasyon, konum gibi birçok etken evin enerjisini belirler. Çok basit dokunuşlarla evimizi stressiz ve huzurlu bir yer haline getirebiliriz.

Stressiz evler, mutlu yüzler!

1- Tepeden gelen beyaz ışık yerine duvara dönük ayaklı lambalar kullanın. Göz yormayacak loş bir ışık huzur demektir.

2- Evinizde mutlaka canlı çiçekleriniz olsun. Bazen beklenmedik bir filizlenme umutlu hissetmenizi sağlayabilir.

3- Evinizin dağınık olması demek, hayatınızın da karışık olması anlamına gelir. Düzenli ve temiz bir ev iyi bir mod sağlar.

evde-strese-yer-yok_1

4- Koyu duvar renkleri hem iç karartıcı hem de güneşi emmediği için boğucudur. Açık ve ferah renkleri tercih edin. Kapıları ve pencereleri sürekli kapalı tutmayın.

5- Sevimli bir ev hayvanının alamayacağı kötü enerji yoktur. Ama bunun için sizin de ev hayvanınıza huzurlu bir ortam sağlamanız gerekir.

6- Yapay oda parfümleri yerine, bitki yağlarından kendi hazırladığınız çiçekli kokularla evinize dört mevsim baharı getirebilirsiniz.

7- Görmekten hoşlandığınız, baktıkça iyi hissettiğiniz tabloları, resimleri ve fotoğrafları duvarlarınıza asın. Ama çok karışık olmamalarına da özen gösterin.

evde-strese-yer-yok_2

8- Evinizde her zaman rahatlatan bir müzik çalsın. Çok gürültülü ve çok hüzünlü olmamasına dikkat.

9- Yumuşak yastıklar, rahat koltuklar, sıcak köşeler evinizin sürpriz bölümleri olsun. Bu bölümlerin olduğunu bilmek sizi rahatlatacaktır.

10- Kabloları gizleyin. Teknolojiyi, çalışma odası gibi, belli odalarda kullanın ve evinize iş getirmeyin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir