Fıstık Ezmesinin Çok Faydalı Olduğunu Biliyor Muydun?

Evet, fıstık ezmesi oldukça faydalı, çok fazla yenmediğinde tabii. Çünkü kaşık kaşık yendiğinde kilo yapma ihtimali yüksek. Sadece kilo da değil, cilt bozukluğu, alerjisi olanlarda karın ağrısı, kusma da yapabiliyor. Özellikle de şekerli olanları. Oysaki günde 1 kaşık yendiğinde mucizeler yaratabiliyor. Kahvaltıda, spor öncesinde, akşam acıkmalarında başvurulabilecek bir lezzet. Hem enerji veriyor hem de tok tutuyor. Çünkü lifli ve vitaminli. Yani evinde fıstık ezmesi bulundurmaman için hiçbir sebep yok. Ama başta da dediğim gibi, mutfağa gidip gelip yemediğin müddetçe. Şimdi fıstık ezmesinin 10 faydasını sıralayalım.

1- Fıstık ezmesi tam bir protein ve potasyum deposudur. Kas yapımına ve onarımına yardımcı olur. Bu anlamda özellikle sporcular ve veganlar için vazgeçilmezdir.

2- Fıstık ezmesinde çeşitli mineraller ve vitaminler çokça bulunur. Mesela B6 vitamini, kalsiyum, sodyum ve demir gibi. Bu yüzden de her gün 1 kaşık tüketilmesi önerilir.

3- Sağlıklı yani doymamış yağlar açısından zengindir. Bu sayede de enerji verir. Yüksek kalori içerir ama bu kaloriler enerjiye dönüşür.

4- Fıstık ezmesi yüksek oranda lif ve protein içerdiği için tok tutar ve bu da kilo vermeye yardımcı olur. Tatlı krizinin önüne geçer. Öğünlerin arasını uzatır.

5- Safra taşı oluşması riskini azaltır. Ayrıca kansere karşı da vücudu korur. Çünkü içeriğinde fitosterol ve B-sitosterol mevcuttur.

6- Fıstık ezmesi, iyi bir magnezyum kaynağıdır. Günlük alınması gereken magnezyum değerinin %42’sini oluşturur. Bu sayede de kan şekerini düzenler.

7- Yine içeriğindeki magnezyum sayesinde kas ve kemik yapısını güçlendirir ve bağışıklık sisteminin gelişmesine katkıda bulunur. Kan basıncını düzenler.

8- İçeriğindeki folat, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin ve tiyamin sayesinde antioksidan özelliklere sahiptir.

9- Alzheimer hastalığına, mantar enfeksiyonlarına ve sinir hastalıklarına karşı birebirdir. Çünkü içeriğinde resveratrol bulunur ve resveratrol de bu hastalıkları kontrol etmede etkili olduğu keşfedilen bir antioksidandır.

10- Fıstık ezmesi kendini enerjik ve iyi hissetmeni sağlar. <3

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir