Gardırop Detoksuna Hazır Mıyız?

Kışa doğru yazlıklarımızı kaldırma vakti gelir. Kışlıkları çıkarırız çıkarmasına da, hepsini gerçekten giyecek miyiz? Gardırop önünde geçirilecek bomboş saatlere son vermeyi, kıyafetleri hakkıyla kullanmayı kim istemez? En çok da giyecek hiçbir şeyim yok stresinden kurtulmayı isteriz. Çünkü detaylı bir ayıklamayla gerçekten ihtiyacımız olan kıyafetleri belirlemiş oluruz. Ve aslında giyecek bir sürü şeyimiz olduğunu fark ederiz. Hadi o zaman dolaplarımızı temizlemeye ve fazlalıklardan kurtulmaya hemen şimdi başlayalım! O hazineleri bulalım!

Önce bütün dolabını boşalt!

Bütün dolabı boşalttıktan sonra sadece gerçekten kullanmak istediklerini, vazgeçemediklerini geri yerleştirebilirsin.

Peki, hangi kıyafetin vazgeçilmez?

Bunu anlamak için kendine 2 önemli soru sorman gerekiyor:

1- Son 1 yılda bu kıyafeti ne kadar giydim?

2- Şimdi alışverişe çıksam yine bu kıyafeti alır mıyım?   

Bu sorular sana kıyafetini ne kadar giydiğini ve hala modaya uygun bir parça olup olmadığının cevabını  verecektir.

Bu kıyafet stiline uygun mu?

Bazen sırf moda olduğu için kendi stilimize hiç uymayan kıyafetler alırız. Bu yüzden normalde giymeyi sevmediğin kıyafetleri ihtiyacı olan birine veya seninle aynı tarzda giyinen bir arkadaşına verebilirsin.        

Bedenine uymayan kıyafetleri ayır.

Bedenine dar gelen, bol gelen veya ölçüleri uymayan kıyafetleri ya terziye götür ya da dolabından çıkart.

Lekeli, eskimiş, yıpranmış parçalara veda etme vakti…

Çok sevdiğin ama lekeli bir gömleğin mi var? Veya pamuklanmış bir bluzu evde giyerim diye saklıyor musun? Saklama! Çünkü ihtiyaç anında elin hiçbir zaman o parçalara gitmeyecek, bana güven!

Kaliteli parçaları sakla!

Dolabında gerçekten kaliteli parçaların durmasına izin vermelisin. Deri çantalar, siyah kaliteli kumaştan bir elbise, kaliteli bir takım, yünlü bir palto, ipek bluz gibi kült parçaları saklayabilirsin. Bu tarz kaliteli ve kullanışlı parçaları her zaman kullanabilir ve yeni parçalar ile kombinleyebilirsin.

Askılar aynı renk olsun.

Son olarak küçük bir tüyo vereyim. Dolabını düzenlerken tüm askılarının aynı renk ve materyalden olması dolabının daha düzenli görünmesini sağlar,  aklında bulunsun. 😉

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir