Geleceğinizi Şekillendirin: Başarılı ve Heyecan Dolu Bir Kariyer Yolculuğunun 6 Yapı Taşı

Başarılı, tutkulu ve mutlu bir kariyer süreci hepimizin hayali. Bunun da ilk adımı kariyerinizi planlamaktan geçmekte. Bu planlama doğru şekilde yapıldığında ve doğru şekilde hayata geçirildiğinde iş hayatınızda tutku duyduğunuz şeyi keşfetmeniz kolaylaşacak, dolayısıyla başarı ve mutluluk kaçınılmaz olacaktır. Kariyer planlama süreci temelinde bazı ortak yapı taşlarını barındırır. Bu yapı taşlarını hayallerinizle formülize edip arzu ettiğiniz iş hayatının kapılarını aralayabilirsiniz.


1) Dünyada neler oluyor, bilin, izleyin, takip edin.

Her birimiz önce dünya vatandaşıyız. Dolayısıyla sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde neler oluyor bilmeli, ekonomik, politik, sosyal gelişmelere daha geniş bir açıdan bakmayı öğrenmeli, kapsamlı bir şekilde değerlendirmeli ve gerektiğinde süreçlere dahil olabilmelisiniz. Yabancı dilinizi sürekli olarak geliştirmeye devam edin ve kültürler arası bakış açınızı zenginleştirin.


2) Geleceğiniz için geleceğe değer katın.

Gelecek herkesin geleceği! Kendi geleceğinize katacağınız değer, topluma ve insanlığa kattığınız değerdir. Bunun farkındalığıyla üretin, çalışın ve değer katın.


3) Odağında insan olan ekiplerle çalışın.

“İnsan odaklı” olmak, müşteriler, çalışanlar, ilişkide olunan paydaşları da kapsayacak şekilde insani değerleri, şirket varoluşunun merkezine koymaktır. Size, çabanıza, kariyerinize, hayatınıza değer veren insanlarla ve kurumlarla yol almak, başarılı ve mutlu bir kariyerin en önemli yapı taşlarından biridir.


4) Değişim

Değişim, ilerlemenin kanıtıdır. Ayrıca doğru değerlendirilirse her değişim büyük bir fırsattır. Değişimin merkezinde olun, cesur olun, dünya ile birlikte değişmeye ve değişim döngüsünün bir parçası olmaya hazır olun.


5) Disiplinlerarası Esneklik

Gelecekteki kariyeriniz, gelecekteki sorunlara yaratıcı çözümler bulmak için birçok farklı alanda bilgi sahibi olmanızı ve bu alanlar arasında bağlantılar kurarak faydalı sonuçlar yaratmanızı gerektirecek. Mümkün olduğunca çok okuyun, araştırın, bilgi sahibi olun.


6) Sabır

Değerli olan her şeyin oluşması yıllar alır. Bir gecede başarılı olan birini tanıyor musunuz? Böyle bir şey maalesef mümkün değil. Eğer işinizi seviyorsanız ve bunu gelecek 20+ yıl boyunca yapmak istiyorsanız acele etmeyin. Bir ya da iki yıl değil, iş hayatında başarılı olmanız için önünüzde tüm bir hayat var. Yolculuğun ve ilerlemenin tadını çıkarın.

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir