Geri Çekilme, Güvenilir Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değil!

“Geri çekilme” dediğimiz şey, cinsel ilişkide uygulanan bir tür korunma yöntemi. Cinsel ilişki sırasında erkeğin boşalmadan hemen önce penisini dışarı çekerek kadının vajinasının dışına boşalması şeklinde uygulanıyor. Oldukça geleneksel olan bu yöntemin doğal ve etkili olduğu düşünülüyor. (2,3) Dünyada hala kullanılan bu en eski yöntemle ilgili en önemli sorun ise güvenilmez olması ve doktorlar tarafından kesinlikle doğum kontrolü olarak önerilmemesi. (1-5) 

Geri çekilme yöntemine neden güvenilmez?

  • İlişki sırasında erkek boşalmadan önce de penis ucundan salgı gelebilir. Boşalma öncesinde salınan bu sıvı 1-2 damla olsa bile içinde 300.000 adet sperm bulunabilir. Çocuk yapmak için tek bir spermin yumurtayla buluşması gerektiği düşünülürse, riskin büyüklüğünü sen hesap et. (3)
  • Geri çekilme erkeğin gerçekten de çok kontrollü olmasını gerektiriyor. O anın heyecanıyla boşalmadan hemen önce penisi dışarı çekmek çok zor olabiliyor. (3) Erkek boşalmak üzere olduğunu hissedemezse veya kendini olayın ateşine fazlaca kaptırırsa zamanında çekilmesi hayal olabilir. (1)
  • Son olarak da boşalmadan önce penisini çekip vajina dışına boşalsa bile spermler hedeflerine doğru yüzüp, vajinadan geçerek yumurtayla randevularına yetişebiliyorlar. Bu durumda sonuç belli: Hamilelik! (3)

İşte bu nedenlerden ötürü geri çekilmeyle korunduğunu düşünen 100 çiftten 27’si, yani 4 kadından 1’i bir yıl içinde hamile kalıyor. (2) Ayrıca geri çekilme cinsel ilişkinin doğal seyrini kesintiye uğratıyor ve cinsel ilişkiden alınan zevki azaltabiliyor. (2,6) Buna rağmen geri çekilme ve takvim yöntemi gibi yöntemlerin ülkemizde kullanım oranı çok yüksek. Her 4 çiftten biri bu yöntemle korunmaya devam ediyor. (2) Ayrıca genel olarak 10 çiftten 6’sı bu yöntemi en az bir kez uygulamış. (7)

Peki, ne yapalım, nasıl korunalım?

Artık babaannelerimizin, hatta büyük babaannelerimizin zamanında geçerli yöntemlere muhtaç değiliz. Her şey çok değişti ve artık %100’e yakın koruma sağlayan modern doğum kontrol yöntemleri var. İyi ki de varlar! Bunların arasında ilk akla gelenler doğum kontrol hapları ve spiraller. (2,8) Her ikisi de üreme çağındaki her yaş grubundan kadının kullanabileceği etkisi yüksek yöntemler. Ve bir kez kullanmaya başlayan kadınların bu yöntemleri düzenli şekilde kullanmaya devam etme oranları, geleneksel yöntemlerden çok daha yüksek. Herhangi bir nedenle doğum kontrol hapı ve spiral kullanamıyorsan %85 oranında etki sağlayan prezervatifle ya da doktorunun önereceği farklı yöntemlerle korunabilirsin. Kendini bu konuda seçeneksiz hissetme. (2) Böylece hem korunur ve güvende hisseder hem de cinselliğini kesintisiz ve keyifle yaşayabilirsin. (2,6)

Aslında geçerli bir doğum kontrol yöntemi olmayan ve artık çok eskide kalan geri çekilme yerine, modern yöntemlerden birini kullanmak ve cinselliğini güvenle yaşamak için doktoruna danışmayı ihmal etme. (2)

Kaynaklar:

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir